TÜRSAB’ın, Elma Kültür Yolu projesi iç turizmi geliştirerek canlandıracaktır

24.05.2022 20:56, 7 ay önce eklendi.
TÜRSAB’ın, Elma Kültür Yolu projesi iç turizmi geliştirerek canlandıracaktır

Yaklaşık iki yıla yakın süren salgından dolayı zor bir süreci yaşayan ve İş yapamayan Turizm sektörü ve Turizm ve Seyahat Acentaları artık normalleşmeyle birlikte bir umut içindedir.

Sektörün birlikleri ve temsilcileri turizmde gerek yeni markaların çıkarılması gerekse yeni destinasyonlarının geliştirilmesi yönünde çalışmalar ve projeler yaparak, sektöre bir heyecan ve hareket getirme hedefindedir.

 İşte bu projelerden birisi de turizm sektörünü her yönüyle harekete geçirerek, piyasalara bir canlılık sağlayacak olan TÜRSAB’ın“Elma Kültür Yolu” Projesi ve proje kapsamında Gastronomi Turizminin geliştirilmesiyle birlikte pazar oluşturma çabasıdır.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin(TÜRSAB) Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın Konya’dan başlayıp Karaman ve Niğde’de sona eren ve üç gün süren Elma Kültür Yolu Projesi, iç turizmin canlanmasına büyük bir katkı yapacaktır.

Söz konusu projede üç ilin güzergâhtaki Gastronomi yolları görülerek,yeni yerler ile harmanlanıp öne çıkarılarak turizmde yeni markalar çıkarmanın yanı sıra; iç turizme bir canlılık getirilerekbölgenin turizmin gelirinin yükseltilmesi amaçlanmıştır.

TÜRSAB bu projesiyle bölgeye değer verdiği gibi, bölgenin turizminin gelişmesine büyük bir katkı yapacağı inancı içindedir.

 

Bu ayın 14 ile 16 tarihleri arasında gerçekleştirilen“Elma Kültür Yolu” Projesinin Konya’dan başlaması da şehrimiz açısından önemlidir.

Çünkü şehrimizin turizmdeki yeri, potansiyeli ve tesis anlamındaki geldiği nokta, sektördeki hizmet kalitesi sanırım projenin Konya’dan başlamasında etkin bir rol oynamıştır.

Hatta projenin başlangıcına TÜRSAB Genel Merkezinden TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir,yönetim kurulu üyesi O. Tolga Gencer, Nalan Yeşilyurt, TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın,  Başkan yardımcısı Erdal Çeri, TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, TÜRSAB İstanbul Asya B.T.K. Başkanı Sedad Başalan, Türk Yemek Uzmanı ve Yazarı Sahrap Sosyal, Türk Hava Yolları Konya Satış Müdürü Ali Ensar Kılıçoğlu ve Gastronomi alanında faaliyet gösteren seyahat acentalarının katılması da bunun bir ispatı olsa gerek.

 

TÜRSAB heyetiyle birlikte takip ettiğim gezi hakkındaki gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Konya Kyoto Japon Parkında başlayan Elma Kültür Yolu turu Çatalhöyük Neolitik Kenti gezisi, Karaman Elma Bahçeleri ziyareti, Elma Fabrikası gezisi, Elma ürünleri tadımı sonrasında Karaman Panoramik gezisi ile devam etti.

Hz. Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un mezarı, Karaman Müzesi, Çeşmeli Kilisesi, Tartan Konağı içinde Taşkale Seyirlik Ekibi ile eğlencesi, Manazan Mağaraları panoramik gezisi, Taşkale Tahıl Ambarları ziyareti, Obruk Peyniri hakkında bilgi alımından sonra Karaman gezisi sona erdi.

Niğde’ de Roma Havuzu ve Tyana Su Kemerleri Gezisi,  Bor’da Söğürme farkı ile öğle yemeği, Cappadocia Dried Meyve Kurutma Tesisi Ziyareti, Elma Kuruları Tadımı ile yöredeki elma sirkesi üretim tesisi ziyaretinde ürün tadımı yapıldı.

Yine Niğde de Gümüşler Manastırı Gezisi ve Gümüş Sini Kafede yöresel tadımlıklar, Çamardı Dondurması ile Elmalı Dondurma Tadımı, Yeşil burç Vadisi Elma Bahçeleri Manzara Seyri ve Yeşil burç Kilisesi ziyareti Niğdelioğulları Elmalı Cezerye Tadımı ve Yöresel Ürün tadımlarından sonra da gezi tamamlandı.

Adana’da ise Bademlere seyir tepesinden Aladağlar ve Elma bahçeleri seyir fotoğraf molası ile Demirkazık Köyü Yufka Dürümü yanında çay ikramıyla üç süren program sana erdi.

 

Proje hakkında bilgi veren TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, “Gastronomi turizmi Elma Kültür Yolu projesiyle iç turizmi bir canlılık getirecektir. Projenin ilk ayağı Konya, Karaman ve Niğde’de tamamlanmıştır. Her bölgede farklı projeler yürüterek, gastronomi turizmin gelişmesi için çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar ve projeler sayesinde seyahat acentaları turlar düzenleyerek, iç piyasayı canlandıracaktır. Bölgeler arasında da turizm geliri yükselecektir.”

Ali Bilir’in ifadesine göre, Elma Yolu Projesinin hayata geçmesiyle seyahat acentalarının Gastronomi Turlarını başlatacak olması turizmde iç piyasanın canlanacağı anlamına gelmektedir. 

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın,“Elma Kültür Yolu projemizde amacımız, elmanın özelliklerinden başlayarak bölgelerin etnografyasından, her türlü adeti ve yemek kültürünün tanımı amaçlanmıştır. Ayrıca turizmi az gelişmiş olan bölgelerimizde cazibeyi attırmayı hedefledik.  Projemiz sayesinde bölgeleri çekici hale getirmek istedik.  Özellikle elmanın hasat zamanında Karaman’a turlar düzenleyerek turlara katılanlara hasattın zevkini ve heyecanını yaşatırken, Niğde’de elma kökenli ürünleri ve içecekleri tattıracağız. Bu turlar yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.  Gastronomi turizmin gelişmesi ve turizmin az geliştiği bölgelerin cazibe merkezi haline gelmesi için maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız vardır. Hükümet desteklerse büyük bir pazar elde edeceğiz. Turizmi az gelişmiş bölgelerde bir hareket başlar. Böylelikle bölgelerin ekonomileri ve istihdamı artacaktır.”

Elma Kültür Yolu proje sayesinde turizmi az gelişmiş bölgelerin tanıtılarak cazibesini arttıracağına dile getiren Ömer Kartın,projeye hükümetin gereken desteği vermesiyle büyük bir pazar elde edileceği gibi, turizmi az gelişmiş bölgelerde bir hareketlenmenin başlayacağına dikkat çekiyor.

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, “TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanlığı tarafından geliştirilen Elma Kültür Yolu Projesinin Konya-Karaman ve Niğde bölümünün 1.etabını tamamladık.  Turizmi az gelişmiş bölgelerin alternatif turizm destinasyonlarının geliştirilmesine TÜRSAB olarak öncülük ediyoruz.  Turizmde yeni markalar çıkaracak olan proje sayesinde, seyahat acentalara satış ve pazarlama yaparak gelir elde ettikleri gibi, bölgelerde bir ekonomik hareket gelecektir. Bu projenin önemli iki ayağı vardır. Birincisi turizmin az geliştiği bölgelerde turizmin canlanmasıdır, ikincisi de yine bölgelerdeki turistik hediye yapan ve satan kadın kooperatiflerin güçlenmesini sağlayacaktır. Tabi ki projenin güçlenmesi ve alt yapısının oluşması bölgelerdeki yerel yönetimlerin desteği ve sahiplenmesiyle güçlenecektir.”

Projeyle Turizmi az gelişmiş bölgelerde alternatif turizm destinasyonlarının geliştirilmesine ve markalar çıkarılmasına TÜRSAB olarak öncülük ettiklerini belirten Özdal Karahan, söz konusu projenin güçlenmesi ve alt yapısının oluşması bölgedeki Yerel Yönetimlerin desteği ve sahiplenmesiyle güçleneceğini vurguluyor.

Bunun yanında, seyahat acentaları satış ve pazarlama yaparak gelir elde edecekleri gibi, bölgede ekonomik bir canlanma oluşacağını anlatıyor.

 

Tabi ki turizm sektörünü ekonomik olarak güçlendirecek olan “Elma Kültür Yolu” Projesine hükümetin destek vermesi ve Yerel Yönetimlerin sahiplenmesi oldukça hayati bir önem taşıyor.

Umarım Hükümet ve Yerel Yönetimler sektör temsilcilerinin bu isteğini yerine getirir.

Projenin güçlenmesi ve alt yapısının oluşması için destekler ve sahiplenir. Böylelikle

Gastronomi Turizmi alanında güçlü bir yapı oluşturulur.

Turizm gelirini az olan bölgelerdeyeni markalar birlikte yeni destinasyonlar ortaya çıkar.

Bu işte kazanan ülkemizin yanında, az gelir elde eden bölgeler olur. Turizmin bölgede gelişmesiyle birlikte İş, Aş ve İstihdamda artar.

Ne dersiniz sizce de böyle olması gerekmez mi?

 

 

 

 

 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

DURAN ÇÖLCÜ

Okunma

Tarih

Tüketicilerin, plansız alışverişten kaçması güzel bir gelişmedir 12 30.11.2022 13:20:19
Sadece bir günde değil, öğretmenlerimizi her gün anmalıyız 23 23.11.2022 10:09:47
Konya Bakırcılar Odası'nın, Güneydoğu Anadolu gezisi üzerine 19 16.11.2022 22:32:59
Giyim sektöründeki mal stoku tedirginliği 19 10.11.2022 14:28:33
Giyim sektöründeki mal stoku tedirginliği 28 02.11.2022 12:04:35
Belirsizliklere rağmen, sanayicilerimiz üretimden yana tavrını sürdürüyor 31 27.10.2022 14:23:45
Enflasyon baskısı gıdadaki güveni tehlikeye atıyor 34 19.10.2022 14:57:32
İş dünyası önüne sağlıklı ve güvenle bakmayı istiyor 34 12.10.2022 21:00:25
Konya’nın, Yeni bir Sanayi Havzasına liderlik edecek potansiyeli vardır 30 05.10.2022 20:39:22
Konya 6. OSEG konferansı ve Otomotiv sektörünün gücü 37 28.09.2022 10:56:11
Vatandaşın Borçlanması Mutsuzluluğu Beraberinde Getiriyor 46 21.09.2022 18:40:10
Finansmana erişim beklentisi artıyor 44 14.09.2022 23:09:16
Kırtasiye ürününü, kırtasiyeciden alınmakla sektörün ayakta kalması sağlanır 87 07.09.2022 11:49:15
Satın alma gücü giderek zayıflıyor 56 24.08.2022 11:01:44
Esnaflarımız, haksız rekabetin önüne geçilmesini istiyor 44 22.08.2022 16:02:08
Enflasyon, İşletmelerin sermaye ihtiyacını yükseltiyor 61 12.08.2022 22:04:00

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant