Yurt Davasında 3 Sanığa Ceza

Konya’nın Taşkent ilçesinde 2008 yılında gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlama sonrası çöken 3 katlı yurt binasında

14.02.2017 13:57, 6 yıl önce eklendi.
  Yurt Davasında 3 Sanığa Ceza

18 kişinin ölümü, 29 kişinin de yaralanmasıyla ilgili 9 yıldır devam eden dava sonucunda yargılanan 11 kişiden 3'üne hapis cezası verildi.

Taşkent ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi'nde bulunan 3 katlı ruhsatsız kız Kuran kursu yurdunda, 1 Ağustos 2008 günü sabah namazına kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basmasıyla patlama meydana gelmişti. Patlamanın ardından 3 katlı yurt binası kısmen yıkılmıştı. LPG tankından sızan gazın neden olduğu patlamada enkaz altında kalan 17 öğrenci ve 1 eğitmen hayatını kaybetmiş, 29 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından yurt müdürü Hüseyin Ç. ve dernek ve yurt temsilcileri Mehmet S. ve Mehmet G. jandarma tarafından gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden Mehmet G., ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakılırken, Hüseyin Ç. ve Mehmet S. de bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştu.

 

Yurt müdürü ve LPG şirketi görevlilerine hapis cezası

Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde 2'si eğitmen, 6'sı dernek ve yurt sorumlusu, 3'ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olan 11 kişinin 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma' suçlamasıyla ilgili yargılandığı dava 9 yıldır sürüyordu. Bugün görülen davada 18 kişinin öldüğü yurdun müdürü Hüseyin Ç., 10 yıl hapis cezası aldı. LPG şirketinde uygunluk onayını veren İzzet Y. ve teknik sorumlu İbrahim Y.'ye de 7 yıl 6'ay hapis cezası verildi. Diğer sanıkların ise beraatına karar verildi.

Öte yandan, sanıklar arasında bulunan Hasan Kosalak'ın ise hayatını kaybettiği öğrenildi.

Anahtar Kelimeler: YurtDavaKonyaTaşkent

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu