Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum

AK PARTİ Konya Milletvekili Mustafa baloğlu yaptığı basın açıklamasında. Dünya üzerindeki tüm çocukların kanunen veya ahlaki olarak, eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma haklarının hepsine çocuk hakları denmekte ve bu kavram evrensel olarak kullanılmaktadır.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum
Çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş ve 193 ülke tarafından onaylanmıştır. Bu belgenin kabul edildiği tarih olan 20 Kasım her yıl Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Çocuk haklarının benimsenmesi ve uygulanması adına tüm insanlık için önemli bir fırsat olan bu anlamlı günü kutluyoruz.
Baloğlu,Ne yazık ki, günümüzde dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri çocuk hakları boyutunda büyüyerek ve müdahalesi zor bir şekilde yer almaktadır. Dünya üzerinde devam eden savaşlardan, adaletsizliklerden, hastalıklardan en çok çocuklar etkilenmekte ve zarar görmektedir. Filistin ’de Suriye ’de Yemen ’de Afrika ’da çocuklar savaşın, açlığın ve yokluğun pençesinde çocukluğunu anlayamadan yaşamaktadırlar.
Daha birkaç gün önce aldığımız haberlerde Filistin ’de İsrail ’in açtığı ateşte ölen 13 kişiden 4 tanesinin çocuk olduğunu öğrendiğimizde yüreğimiz yandı. Çocuk haklarına her zamankinden daha fazla kıymet verilen bu yüzyılda böyle acı olaylar yaşamak bizleri çok üzmektedir.
Türk milleti olarak bizler her zaman mazlumun yanında olmayı bilmiş, dünya barışına katkı sağlamak için elimizden geleni yapmışızdır. Tüm Dünyadan ülkemize gelen çocuklarla birlik olup hep beraber kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı da milletimizin çocuklara verdiği değerin en güzel örneğidir.
Hükümet olarak da her zaman çocuklarımızı el üstünde tutuyor, onlara daha güzel bir gelecek sağlamak için var gücümüzle çalışıyor, büyük yatırımlar, önemli yasal düzenlemeler yapıyoruz. Bu vesileyle, bu anlamlı günde çocuklarımızın hakları konusunda bilincimizin daha da artacağına olan inancımla Dünya Çocuk Hakları Günü ’nü kutluyorum
Anahtar Kelimeler: DünyaÇocuk Haklarıakp

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu