Çumra MYO, Hollanda’daki Tarım Arazilerini İnceleyecek

Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu tarafından Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı’na sunulan ve kabul edilen ‘2012-TR1-LEO03-39165 Nolu Tarımsal Sistemlerde Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) Uygulamaların Yerinde İncelenmesi Projesi’ kapsamındaki çalışmalar yurtdışında sürecek.

07.05.2014 16:35, 8 yıl önce eklendi.
Çumra MYO, Hollanda’daki Tarım Arazilerini İnceleyecek
Projenin yürütücülüğünü üstlenen Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Er ’in de aralarında bulunduğu 15 kişilik proje ekibi, Hollanda ’da incelemelerde bulunacak. Yrd. Doç. Dr. Er, özellikle şeker pancarı ve buğday gibi endüstriyel tarım ürünlerinden GPS sistemlerini kullanarak daha kaliteli ve fazla verim almayı amaçladıklarını söyledi. Proje kapsamında yapılan toplantılarda çiftçilerin tarımsal sistemlerde GPS ve GIS uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gözlemlediklerini ve bu amaçla Hollanda ’daki tarım arazilerinde incelemelerde bulunulacaklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Er, “Proje kapsamında Dünya ’da son zamanlarda her türlü bilim kolunda öne çıkmış GPS ve GIS uygulamalarının tarımsal boyutunu Avrupa Birliği ülkelerinde yerinde incelemek istiyoruz. Ayrıca Orta Anadolu ’da büyük öneme sahip özellikle tarımsal alanlarda şeker pancarı, buğday gibi endüstriyel bitkileri Avrupa normlarında rekabet edebilecek seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Er ve proje ekibi, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ’i makamında ziyaret etti. Projenin detaylarına ilişkin bilgi alan Rektör Prof. Dr. Gökbel, proje ekibine çalışmalarında başarılar diledi. Proje ortakları arasında Taşkent Meslek Yüksekokulu, Hadim Meslek Yüksekokulu, Çumra Ziraat Odası, Çumra Sulama Birliği, AB Holding Çumra Şeker Fabrikası ile Harita Kadastro Mühendisleri Odası da bulunuyor.
Anahtar Kelimeler: cumraprojetarıminceleme

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu