İnsan hakları ihlalleri hat safhayı açtı

10 Aralık İnsan Hakları Haftasıyla ilgili parti binasında partililerle Türkiye ve Konya’daki insan hakları ihlalleri hakkında toplantı düzenleyen CHP Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Yeniyol, insan hakları ihlalinin son yıllarda hat safhayı aştığını söyledi.

07.05.2014 16:35, 7 yıl önce eklendi.
İnsan hakları ihlalleri hat safhayı açtı
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde partililerle birlikte ilçe binasında bir toplantı düzenleyen CHP Selçuklu İlçe Başkanı Musafa Yeniyol son yıllarda şehrimizle birlikte ülkemizde insan hakları ihlallerin artığını belirterek, “İnsan Haklarının temelini10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Beyannamesi, 4 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi oluşturuyor. En temel hak insan haklarıdır. İnsan hakları hakların en kutsal olanıdır. Son yıllarda şehrimizde ve Türkiye genelinde insan haklarına aykırı davranışlar hat sayfa ulaşmıştır. Bunun önüne geçilmesi gerekir” dedi.

Çocukların Sanayide Çalıştırılmasın Bir İnsan Hakkı İhlalidir

Mustafa Yeniyol, çocukların sanayide uygunsuz ve mesai kurallarına uyulmadan çalıştırılmasının bir insan hakkı ihlali olduğunu ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini dikkat çekerek, “Sanayinde çalışan 15-16 yaş arası çocukları sabah 7 ’de akşam 19 ’da kadar 14 saat çalıştırmaktadır. Bazı yerlerde zorla çalıştırılmakta ve en büyük insan hakları ihlali yapılmaktadır. Bunun yanında da eğitim ve öğretim de insan hakları ihlali yapıldığını ve idarecilerin kendi düşüncesinden olmayan öğretmenlere idari ve yasal işlem uygulanmakta olduğunu duyuyoruz. Çeşitli şikâyetlere tanık olduk. Buda bir insan hakkı ihlaline girmektedir. Kılık kıyafet yasası ile öğrenciler ve veliler arasındaki ilişkiler birer insan hakkı ihlalini oluşturmaktadır. Elektrik faturaları kaçak kullanım bedelleri ve zorla alınan paralar banka kredilerinden alınan usulsüz paralar insan hakları ihlallerinden bir kaçıdır. Ancak yetkililer bu konuda duyarsızdır. Bunun yanında kadına şiddet ve kadın cinayetlerin artması insan hakları ihlalleri arasındadır. Trafikte kesilen cezaların bazıları ve sağlıkta alınan ek bedellerde bir insan hakları ihlalidir. Şehrimizdeki baz istasyonları 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun komşu hakları kısmı ve 737 sayılı kanun ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine açıkça aykırı bir insan hakkı ihlalidir. Bu nedenle Konya İl İnsan Hakları Kuruluda baz istasyonlarını insan hakkı ihlali olarak görmüştür. CHP olarak biz, İnsan İhlallerinin bir insana karşı işlenen bir suç olarak görüyor ve bu konuda gerekli olan insan mücadelemizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler: insanihla10 aralık

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat