Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri Konya’da Başladı

Yurt Dışına görevlendirilen öğretmenlere yönelik ‘Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri’ bugün Konya’da başladı.

07.08.2017 22:59, 5 yıl önce eklendi.
Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri Konya’da Başladı

07 Ağustosta başlayıp 13 Ağustos’ta bitecek olan seminere daha önce Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yazılı sınav, temsil ve yeterlilik mülakatlarında başarılı olan öğretmenler katılıyor.

2017 yılında gerçekleştirilen Temsil Yeteneği Mülakatı sonucunda Avrupa grubu ülkelerde ve Batı Trakya’da görevlendirilmeye hak kazanan ve değişik illerden gelen çeşitli branşlardaki öğretmenler, beş yıl boyunca gittikleri ülkelerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapacaklar.

Konya’da yapılan açılış programına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Yurt Dışı Teşkilatı Daire Başkanı Salim Donat,  Konya İl Milli Eğitim Müdür Mukadder Gürsoy, İdareciler ve Yurt Dışına görevlendirilen öğretmenler katıldı.

Açılış programında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, bugün yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayısının 6 milyonu aştığını ve bunların yaklaşık 5,5 milyonunun Batı Avrupa ülkelerine yerleştiğini belirterek: “Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerin ekonomisine, kültürüne, sanatına, siyasetine ve sosyal hayatına önemli katkılar sunmuşlardır. Ancak bu durum birçok değişimi de beraberinde getirmiştir.” dedi.

55 yıllık uyum sürecinde vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerin toplumsal yaşantısı içerisinde kendi dil, din ve kültürlerini yaşatma noktasında bir kısmı günümüzde de devam etmekte olan sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına değinen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem: “Bu durum yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın toplum içerisinde eşit haklarla temsil edilmesi için ülkemiz tarafından gerekli önlemlerin alınmasını kaçınılmaz kılmıştır. Bu amaçla yurt dışındaki vatandaşlarımızın ana dilleri ve kültürleri ile bağlarını koparmadan bulundukları toplumların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatlarına katkıda bulunan ülkesi ve yaşadığı ülke ile uyumlu bireyler olmaları temel hedefimiz olmuştur.” Açıklamasında bulundu.

Erdem, 15 Temmuz ihanet girişimi ile ülkemizi işgal etmek isteyen FETÖ terör örgütünün faaliyetlerine de dikkat çekerek; yurt dışına gidecek öğretmenlerin görevlerinin önemine de değindi.

Bakan Yardımcısı Erdem,ayrıca 15 Temmuz’da ihanet ve işgal girişimini püskürten milletimizin bu kahramanlığının çok önemli olduğunun ve nesilden nesile aktarılması gerektiğinin altını çizerek, bundan sonra bu konunun müfredatta da yer alacağını dile getirdi.

Açılış programında Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesinin Ney Grubu da bir ney dinletisi sundu.

Anahtar Kelimeler: Yurt dışıSeminerKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu