Danimarka'da Reina Katliamının Zanlısı Serbest Bırakıldı

İstanbul'daki Reina katliamına silah temin eden Özbek asıllı zanlı, Türkiye'ye iade edilmeyeceği

11.10.2017 09:44, 4 yıl önce eklendi.
Danimarka'da Reina Katliamının Zanlısı Serbest Bırakıldı

gerekçesiyle yeniden serbest bırakıldı.

Türkiye'nin iade edilmesi talebi üzerine yaşadığı Danimarka'nın Vejle kentinde 19 Temmuz'dan beri tutuklu bulunan 42 yaşındaki Özbek asıllı zanlının avukatı Michael Juul Eriksen, müvekkilinin serbest bırakıldığını açıkladı. Başsavcılık makamının zanlının Türkiye'ye iade edilmemesine kararı verdiğini ve bu nedenle serbest bırakıldığını belirten avukat Eriksen, başsavcılığın neden bu karara vardığını açıklamayacağını söyledi. Plana göre zanlının tutukluluk süresinin uzatılması için bugün Kolding kentinde mahkemeye çıkarılması gerektiği ancak bu duruşmanın iptal edildiği belirtildi.

Türkiye’nin talebi üzerine Danimarka Polis İstihbarat Teşkilatının (PET) devreye girmesiyle 29 Haziran’da güneydoğu Jutland polisi tarafından gözaltına alınan İbrahimjon Asparov, ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakılmıştı. Vejle kentinde yaşayan İbrahimjon Asparov, Türkiye’nin talebi üzerine geçen Temmuz'da ikinci defa gözaltına alınmıştı. 20 Temmuz’da hakim karşısına çıkartılan Özbek asıllı şüphelinin 4 hafta tutuklu kalmasına hükmedilmişti. Vejle Amts Folkeblad gazetesi, Türkiye'nin Reina katliamını gerçekleştiren Abdülkadir Masharipov'a silah temin etmekle suçladığı ve iadesini istediği zanlının iki tane silah ile birden fazla AK 47 tüfeği temin etmekle suçlandığını öne sürmüştü. Zanlı, ilk kez 29 Haziran'da Danimarka'da yakalanıp gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış, Türkiye'nin talebi üzerine 19 Temmuz'da yeniden gözaltına alınmıştı.

Anahtar Kelimeler: DanimarkaReinasaldırgan

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat