Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Zeytin Dalına Destek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Bölge Sekreteri İbrahim Altun, "Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin

24.01.2018 20:17, 5 yıl önce eklendi.
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Zeytin Dalına Destek

51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı’na uygun bir şekilde başlatılmıştır" dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere'nin başkenti Londra’da BBC yayın kuruluşunun önünde Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yağan yağmura aldırmayan İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının basın açıklamasına katılımı yoğun oldu. UEDT İngiltere adına açıklamayı ise bölge sekreteri İbrahim Altun yaptı. Vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve PKK, PYD ile YPG’nin terör örgütleri olduğunu yazan pankartlar taşıdılar.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Bölge Sekreteri İbrahim Altun yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti muhalefet partilerinin desteği ve toplumsal mutabakat ile askeri harekat kararı almış ve Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Ocak 2018 tarihinde Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı'nı başlatmıştır. Bu harekat kuşkusuz PKK, PYD, DEAŞ ve türevleri olan terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik açık birer tehdit olmasından dolayı icra edilmektedir. Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı’na uygun bir şekilde başlatılmıştır. Tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi, bu harekattaki amaç da Türkiye’nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek, bölge halkı üzerindeki terör örgütlerinin baskısına nihai olarak son vermek ve bölgede huzurun yeniden tesis edilmesini sağlamaktır. Türkiye’nin güney sınırı boyunca alan kazanan, Suriye’de yaşanan şiddet ve istikrarsızlıktan nemalanan, bölgenin demografik yapısını ve sivilleri hedef alan terör örgütleri PKK, YPG ve PYD gibi unsurların eylemleri bu harekatı mecbur kılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Anahtar Kelimeler: AfrinZeytinDalıavrupa

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant