Konya’daki Kahramanmaraşlılar hasret giderdi

Kahramanmaraş ve İlçeleri Kültür Yardımlaşma Derneğinin(KONMARDER) Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun

12.02.2018 20:35, 2 yıl önce eklendi.
Konya’daki Kahramanmaraşlılar hasret giderdi

98. Yıldönümü nedeniyle Tedem Koleji Kampüsünde Kurtuluş Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe Konya’da yaşayan Kahramanmaraşlılar katılarak, hasret giderdiler.

Etkinliğe KONMARDER Başkanı Ömer Cücük,  yönetim kurulu üyeleri ve Dernek kurucu Başkanı Sadi Güneş’in yanı sıra,KahramanmaraşlıEğitim Bir-Sen Konya İl Başkan Yardımcısı Galip Kaynar, NEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım,Yusuf İzzettin Horasanlı Okul Müdürü Uğur Erzurum, Doç. Dr. İbrahim Eryaman, Tedem Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Yılmaz ile Kahramanmaraşlılar katıldı. Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda şehit olanlar ve Afrinde şehit olan askerlerimiz için Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Akabinde şehitlerimiz için Kuranı Kerim okunarak dua edildi. 

KONMARDER Başkanı Ömer Cücük açılış konuşmasında Kurtuluş Günü etkinliğine katılanlara teşekkür ederek,“Kahramanmaraş’ın 12 Şubat Kurtuluş günü etkinliğimize Hoş geldiniz. Şairin de ifade ettiği gibi, Maraş Türkiye’nin kalem kaşıdır. Maraş Türkiye’nin köşe taşıdır. Maraş tarihleri inşa ettiren Koca Sinanların ustabaşıdır. Yaklaşık bir asır önce Anadolu’nun kurtuluş fitilinin ateşlendiği bugün 98. yılını kutladığımız istiklalden- istikbale giden yolu açan tüm kahraman ecdadımızı rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyoruz.   Ruhları şad, mekanları cennet olsun.  1.Dünya harbinde,  Çanakkale de, Kafkasya da, Sarıkamış’taki cesarette Maraş’taydı.  Bosna’ da Arnavutluk’ ta Galiçya da Makedonya’daki hürriyet anlayışı da oradaydı.Sultan Alparslan’ın Malazgirt muharebesiyle başlayan Anadolu’yu yurt edinme mücadelesi Kılıçarslan’ın Miryekefelon savaşına kadar uzanmıştı ve Anadolu’nun Türklerin yurdu olduğu haçlılara kabullendirilmişti. Fakat batılı emperyalist güçler bugün olduğu gibi o günde bu topraklar üzerindeki gizli emellerinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdi.  Unuttukları bir şey vardı tarih boyunca devlet kurup devlet yıkan, çağ açıp çağ kapatan, özgürlüğüne düşkün, esareti cesaretle kıran bir millet vardı.Kuvayi-Milliye ruhuyla Maraş ta başlayan kurtuluş ateşi Anadolu’nun dört bir tarafına hızla yayılmıştı ‘’Bugün namus günüdür’’ diyerek ilk kurşunu atan sütçü imamın ‘’ Kalesinde düşman bayrağı dalgalanırken Cuma namazı kılınmaz çünkü özgür değiliz’’ diyen Rıdvan hocanın, Kuvayı- Milliye lideri Çerkez Arslan beylerin ve birbirinden değerli kahramanlarımızı hatırlama günüdür.Bugün 98 Yıl önce kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla genciyle ‘Maraş bize mezar olmadan düşmana Gülizar olamaz’’ demişşe, bu millet bugün Afrinde Mümbiç’ te ülkümüz âlemlereNizam verme ülküsü hedefimiz Allah rızasını kazanmak diyerek Kızıl Elma hedefiyle Türk İslam âleminin adalet ve huzurunu dünyanın bütün engellemelerine rağmen getireceğimizin bir göstergesidir.Bugün bizlere düşen canları pahasına bu torakları vatan yapan ecdadımızın emanetine sahip çıkmaktır 98 yıl önce çok kısıtlı imkanlarla sömürge devletlerini vatan topraklarından süpürerek şanlı bir tarih yazan sütçü imamların torunları olarak,  bir olmak, diri olmak, iri olmak zorundayız.  Aynı birlik ve beraberlik ruhu ve heyecanı içerisinde çalışmalarımıza devam etmek zorundayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ‘Hiçbir şeye muhtaç değiliz yalnızca tek bir şeye ihtiyacımız var.  O da çok çalışmaktır’’  Sözlerime son verirken, hepinize ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım. Bayramınız kutlu olsun” dedi.

NEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’da “Birlik ve beraberliğimizi güçlendirdiğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir bela yoktur.  İslam’ın ön iki şartı vardır. Hür ve akıl baliğ olmaktır. Hürriyetimizi ve aklımızı bir başkasına verirsek belalardan kurtulamayız. İslam sizi muhatap almaz. Müslümanlığı doğru yaşayacaksak Kuran ve peygamberimiz bize yeter. Dinimiz varken cemaat ve tarikat gerekmez. Devletimize milletimize şu günlerde sahip çıkalım. Birliğimizi ve dirliğimizi güçlendirerek birbirimize sarılalım.  Kahramanmaraşlıların bütünlüğü Türkiye’ye örnek olsun” diye konuştu. 


Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat