Basra Havalimanı'na Roket Atıldı

Irak’ın Basra Havalimanı'na kimliği belirsiz kişiler tarafından 4 adet Katyuşa roketi fırlatıldı.

08.09.2018 11:53, 3 yıl önce eklendi.
Basra Havalimanı'na Roket Atıldı
Saldırıda can kaybı yaşanmazken, uçuşlar devam ediyor. 
Basra şehrinde 2 aydır devam eden gösterilerin şiddeti son 1 haftadır üst düzeyde seyrediyor. Valilik ve belediye binasını yakan protestocular, İran Konsolosluğunu da ateşe vermişti. Kimliği belirsiz kişiler tarafından ABD Konsolosluğunun da bulunduğu Basra Havalimanı'na 4 adet Katyuşa roketi fırlatıldı. 

Gösteriler 2 aydır devam ediyor 
Irak’ın petrol yataklarının bulunduğu ve Iraklı Şiilerin merkezi olan Basra şehrinde 2 aydır elektrik ve su hizmetlerinde kesintiler olması, altyapı hizmetlerinin verilmemesi, içme suyundan binlerce insanın zehirlenmesi ve artan rüşvetçilikten dolayı protestolar düzenleniyor. Yerel yönetimin problemleri düzeltememesiyle son 2 haftadır protestocuların gösterilerini sertleştirmesi ve şiddete başvurması üzerine Iraklı güvenlik güçleri halkın üzerine ateş açtı. Son 2 haftada güvenlik güçleri 10 protestocuyu öldürürken, Irak yönetimi, güvenlik güçlerini aşırı şiddet kullanmamaları konusunda uyardı. 

Ülkenin en büyük limanını ele geçirdiler 
Protestocular son olarak Iran Konsolosluğuna saldırdı, Konsolosluğu ele geçiren protestocular konsolosluk binasını yaktı. Öte yandan protestocular Basra şehrinde bulunan Irak’ın en önemli limanı Um Kasr Limanı'nı Perşembe günü ele geçirmiş ve tüm deniz seferleri iptal olmuştu. Ülkeye gıda girişini engelledikleri uyarısını dikkate alan protestocular limanı terk etti ve Cumartesi saat 03.00’te deniz seferleri tekrar başladı.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat