Hazreti Mevlana’nın Konya’ya Gelişinin 791. Yılı Kutlanacak

Konya, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 791. yıldönümünü çok sayıda etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor.

01.05.2019 21:49, 3 yıl önce eklendi.
Hazreti Mevlana’nın Konya’ya Gelişinin 791. Yılı Kutlanacak

Bundan tam 8 asır önce Hazreti Mevlana ve ailesinin gerçekleştirdiği kutlu yolculuğun son durağı olan Konya, Hak aşığı Hazreti Mevlana’nın şehre gelişinin 791. yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Teşrif-i Konya törenleri kapsamında bu yıl ilk kez 3 Mayıs Cuma günü Rumi Özel Tren Seferi düzenleneceğini vurgulayarak, ney dinletisi ve Mesnevi sohbeti eşliğinde gerçekleşecek tren seferine; siyaset, sanat, spor ve akademi dünyasından önde gelen isimlerin katılacağını kaydetti.

 

Temsili karşılama töreni yapılacak

Düzenlenecek birçok etkinlikle Konya’nın dolu dolu birkaç gün geçireceğini ifade eden Başkan Altay, “3 Mayıs günü Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi ve ailesinin Karaman’dan Konya’ya gerçekleştireceği yürüyüş için Mevlana Meydanı’nda temsili karşılama töreni düzenlenecek. Daha sonra Şems-i Tebriz-i Türbesinden Mevlana Türbesine “Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü” yapılacak ve Mevlana'nın sandukası başında 'Gülbang' duası okunacak. Aynı gün Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek sema gösterisi ve Vuslat isimli tiyatro oyununun ardından saat 21.00’de mistik müzikte dünya çapında üne sahip üç kardeşten oluşan Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseri olacak” dedi.

Anahtar Kelimeler: 79HZMevlanakonyaKaraman

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu