Yokuş, Milyonlarca Asgari Ücretli Yüzüstü Bırakıldı!

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, açıklanan asgari ücretin milyonlarca

29.12.2019 11:40, 3 yıl önce eklendi.
Yokuş, Milyonlarca Asgari Ücretli Yüzüstü Bırakıldı!

çalışanı yüzüstü bırakıldığını ifade etti.  Yokuş yaptığı açıklamada;

“Dün açıklanan 2020 yılı asgari ücret rakamları beklentilerin çok altında kaldı. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizin ağır bedelini ödeyen asgari ücretli çalışanlar, emekli ve memurlar gibi 2020 yılını zor geçirecekler.

2324 TL olarak açıklanan asgari ücret, çalışanlar üzerinde tam bir şok etkisi yarattı. Bilindiği gibi asgari ücret Tespit Komisyonunu Çalışmalarını sürdürürken yaklaşık bir hafta önce; Devletin Resmi istatistik Kurumu olan TÜİK elindeki verilere dayanarak "bir kişinin aylık ihtiyaçlarını karşılayacak tutarın en az 2331 TL olması gerektiğini " kamuoyuna açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası beklentilerin bu rakamın çok üstünde olacağı kamuoyunda konuşulmuş ancak asgari ücret komisyonunun TÜİK 'in tespitinden de aşağıda kalması asgari ücretlilerde şok etkisi yaratmıştır.”

 

ASGARİ ÜCRETLİLERE BİR ŞOK'DA C.BAŞKANI ERDOĞAN YAŞATTI

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdürürken gazetecilerin C. Başkanı Erdoğan'a " Asgari ücretliye bir jest yapıp yapmayacağı"sorusuna verdiği cevapta "Hele bir Komisyon çalışmalarını sonlandırsın, rakam benim önüme bir gelsin ondan sonrasına bakarız demiştir. C. Başkanının bu sözleri asgari ücretlileri ümitlendirmiş, dolayısıyla Cumhurbaşkanın asgari ücretliler lehine bir "Jest Yapacağı " beklentisi oluşmuştur.

Ancak asgari ücret rakamının aylık 2324 TL'de kalması çalışanların beklentisini boşa çıkarmış ve şok etkisi yaratmıştır. Bilindiği gibi ülkemizde çalışanların % 40 kayıt dışı çalıyor. Ülkeyi yönetenler bu hususta olumlu adımlar atmıyorlar. Kayıt dışı istihdam asgari ücretin düşüklüğüne sebep oluyor.

Yine Hükümet Asgari ücreti " Vergi dışı " bırakmayarak, ayrıca işverenin sigorta yükünü hafifletecek adımlar atmayarak,hem Asgari ücretin düşük olmasına hemde kayıt dışı istihdama sebep olmuştur.

Özellikle çoğunluğu Suriyeli göçmenler olmak üzere; ülkemizde 12 değişik ülkeden gelmiş olan 1 Milyon 200 bin göçmen kayıt dışı çalıştırılıyor. Artan işsizliğimizin ve gelir kayıplarımızın en önemli sebeplerinden birisi de budur.

2020 YILINDA ASGARİ ÜCRETE % 15, VERGİLERE İSE % 22.6 ORANINDA ARTIŞ YAPILMIŞTIR

Ülkemizde 2020 yılı vergide yeniden değerlendirme oranı % 22. 6 olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı 2020 yılında Tüm vatandaşlarımız bir önceki yıla göre % 22.6 oranında daha fazla vergi ödeyecek. Bu yüksek vergi oranı Siyasi İktidarın adaletsizliğinin acı bir göstergesidir. Siyasi iktidar 2020 Yılında Asgari ücretliye, memura, işçiye ve emekliye "Kaşıkla verip kepçeyle alacaktır "

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu