Konya Sağlıkta Üs haline geldi

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 2019 yılı yapılan çalışmaları ve projeleri anlattı

14.01.2020 21:19, 7 ay önce eklendi.
Konya Sağlıkta  Üs haline geldi

Sağlık yatırımlarında Türkiye’nin öncü illeri arasındaki Konya’da 2019 yılında başta şehir hastanesi olmak üzere birçok yatırım ve projelere imza atıldı. Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda İl Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020 hedeflerini anlattı. Müdür Koç konuşmasının başında Konya’ya yapılan sağlık yatırımlarında büyük emekleri geçen; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Vali Cuneyit Orhan Toprak’a Milletvekillerine, Büyükşehir ile ilçe belediye başkanlarına ve hayırseverlere desteklerinden dolayı teşekkür etti. Konya Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Simülasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantıda kurumunun Konya'ya ait  2019 yılı istatistikleri ve bu yıl yapılması planlanan hedefleri paylaştı. Geçen yıla ait il genelindeki sağlık verilerini de paylaşan Koç, şunları kaydetti; “Konya'da geçtiğimiz yıl kent genelinde yapılan muayene sayısı 10 milyon 140 bin, 692 aile hekimi ile 1. basamak muayene sayısı 8 milyon 775 bin 993, yatan hasta sayısı 243 bin 675, toplam yapılan ameliyat sayısı 219 bin 553, doğum sayısı 29 bin 200, kamu hastanelerinde doğum sayısı 14 bin 102, sezaryen oranı yüzde 14,12, göçmen sağlık merkezlerinde bakılan hasta sayısı 205 bin 937 olmuştur. Evde sağlık hizmeti alan 11 bin 673 hastaya 56 bin 948 ziyaret gerçekleştirildi.  Acil çağrı sistemine ihbarı gelen 166 bin 149 vakaya müdahale edildi. İlimizde 78 acil sağlık istasyonu bulunmaktadır. Geçen yıl helikopter ambulansla 209, kar paletli ambulansla 627, uçak ambulansla da 34 vakaya müdahale gerçekleştirildi. 193 uzman tabip, 251 tabip, 555 hemşire ve 398 diğer sağlık personeli bulunuyor.”

TEK ÇATIDA BİRLEŞME HİZMETLERİ KOLAYLAŞTIRDI

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün iki yıl önce  tek çatı altında toplanmasıyla büyük işler yapıldığına değinen Koç, bu durumdan en avantajlı ilin Konya olduğunun altını çizdi. Ülke genelinde tekli yapıya geçen illerin başında Konya olduğunu söyleyen Koç, “Bu birleşme il dışına sevkleri azalttı ve Konya’yı sağlık üssü haline getirdi. Sahayı gezdiğimizde 1’inci basamak ve acil sağlık hizmetlerinde hizmet verdiği binaların yenilenmesi gerekiyordu. Bu alanda 112 sağlık hizmetlerinde çok iyi hizmetler sağlayarak, binalarımızı yeniledik. Tekli yapının avantajıyla kendi içimizde halk sağlığı hizmetlerini ve 112 sağlık hizmetleri ile evde sağlık hizmetleri alanında ciddi olumlu dönüşümler yaşandı. Daha önce 30 evde sağlık hizmeti ekibimiz varken şu anda 47’ye ulaştık. 11 bin 500’den fazla hastaya hizmet verildi. Bakanlığın bu konuda verdiği hedefi de geçtik. Bunun yanında 24 saat laboratuvar ve röntgen hizmeti vermeyi sağladık.  Eski dönemde ilçelerdeki kan ve idrar numuneleri Konya’ya geliyor ve zaman kaybı oluyordu. Tekli dönemde bu sorun ortadan kalktı ve analizler ilçelerde yapılabiliyor” dedi.

2019’DA BİN 397 PERSONEL TAYİN OLDU

İl Müdürü Koç, konuşmasının devamında tekli yapıya geçilmesiyle hizmetlerin de büyük oranda arttığının altını çizdi. Acil hastaların yüzde 80’i kamu hastaneleri tarafından yapılığına değinen Koç, “Poliklinik hizmetlerinin de yüzde 70 ile ameliyatların 35’i kamu hastanelerinde yapılıyor. Yine yatak doluluk ve oranlarında yüksek sayılara ulaşıldı. 2019 yılında bin 397 personel tayin oldu. Bunlardan 184 tanesi uzman hekim 229 tanesi pratisyen hekim, 429 hemşire, 136 ebe, 146 acil yardım teknisyeni ve diğer kalemler oldu. Konya’mız sağlık ekibi ve profesyonellik acısından hiçbir eksiği kalmadı. Bakanlığımız tıbbi cihaz ve ilaç desteğinde bizleri hiç yalnız bırakmadı. 2019 yılı birinci döneminde tüm kamu hastanelerimizi ziyaret ederek eksik ve ihtiyaçlarını belirledik. İkinci dönemde ise 16 bin 500 personelin 12 bin ile bir araya geldik, sorunlarını dinledik. 112 acil sağlık istasyonlarımızın tamamına yakınının ekipmanını yeniledik. Bununla birlikte fiziki şartları kötü 20 istasyonu yeni binalarına taşıdık. Ay sonu itibariyle 3 istasyon da taşınacak. Bu yıl 9 yeni istasyonla sayıyı 79’a çıkardık. Bu sayılara da hayırseverlerimiz ve belediyelerimizin desteğiyle yaptık” diye konuştu.

2019 PROJELER YILI OLDU

İnşattı tamamlanan hastaneler hakkında bilgi veren Koç şunları söyledi; “Tuzlukçu Entegre Hastanemiz, Hüyük Devlet Hastanesi hizmete girdi. Kore Fonu’ndan yaptırılan Meram Hadimi Göçmen Sağlığı Merkezi, Alibeyhüyüğü Aile Sağlığı Merkezi, Belkaya Aile Sağlığı Merkezi, Yeniceoba Aile Sağlığı Merkezi, Karatay 9 ile 21 Nolu Aile Sağlığı Merkezi istasyonları tamamlandı. Ayrıca Akşehir’de iki tane Aile Sağlığı Merkezimiz hizmete başladı. Yarım kalan yerlerden Akşehir Çakıllar, Ahırlı ASM de yakında hizmete girecek. Yine Karatay 12 ve 24 Nolu Aile Sağlığı Merkezleri’nin ihalesi yapıldı. 15 güne bir yatırım toplantısı yaparak yatırımları yakından takip ediyoruz. 5 ilçemizdeki Aile Sağlık Merkezi ve Acil Sağlık İstasyonlarının ihalesi önümüzdeki ay yapılacak. Projesi tamamlanmış Seydişehir 1 ve 2 Nolu ASM ve Acil Sağlık İstasyonu, Ilgın İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık ve Yaşam Merkezi, 3 Nolu ASM ve 112 Acil Sağlık İstasyonu, Bozkır İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Aile Sağlık Merkezi, Halk Sağlığı Laboratuvarı, Ilgın 2 Nolu Aile Sağlık Merkezi yapıldı. Yine Karapınar Acil Sağlık İstasyonu, Beyşehir, Kadınhanı, Bozkır Üçpınar, ASM projeleri de bitti bu yıl içinde ihalesini yapacağız. Devam eden projelerde ise; Türkiye’ye örnek 30 kadın 50 erkek kapasiteli 330 bin metrekare alanda AMATEM, Beyşehir, Akşehir, Ereğli’de Aile Sağlık Merkezi projelerimiz devam ediyor. Yine 4 tane entegre hastanemiz var. Bunlar, İçeriçumra, Akören, Derbent ve Derebucak’ta entegre hastanelerimiz proje aşamasında.  Buralara kadar tüm projeleri kendimiz yaptık kendimiz ihalesine çıkardık.  Arsa çalışmalarımızda da Bozkır, Halkapınar, Hüyük, Hadim’de sürüyor. 2019 yılında, Yunak Devlet Hastanesi, Akşehir Ek bina, Seydişehir ek bina onayı alındı”

5 GÖÇMEN SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMETTE

İl Müdürü Koç, Konya’da 110 bin göçmen olduğunu hatırlatarak, “2 tanesi güçlendirilmiş olmak üzere 5 adet Göçmen Sağlığı Merkezi bulunuyor. Buralarda, kadın doğum ve çocuk bölümleri de bulunuyor. Buraların giderleri SIHHAT projesiyle Avrupa Birliği fonlarından karşılanıyor. 118 bin 726 muayeneyle Konya’da ciddi bir atak yaptık ve kamu hastanelerimizin yükünü azalttık. Aşılama konusunda da 200 bin doz aşı yapıldı. 2018 yılında 250 kızamık vakası varken 2019 yılında bu sayı 25’e düştü” dedi. 

KONYA ŞEHİR HASTANESİ TÜRKİYE’DE İLKLERDEN OLDU

En önemli işlerden birisinin Şehir Hastanesi olduğunun altını çizen Koç, burada bir çok proje hayata sokularak Türkiye’de ilklerden olmayı başardıklarını söyledi. Şehir Hastanesi inşaatının tamamlanma oranının yüzde 87’ye ulaştığını belirten Koç, “Türkiye’ye örnek bir çalışma ile bir buçuk yıldır Şehir Hastanemizin çalışmalarıyla iç içe gidiyoruz. Yoğunluk olarak taşıyacağımız Eğitim Araştırma Hastanemizin klinikleriyle Şehir Hastanemizin mimarlarıyla yapılan toplantıda yeni dizaynlar, yoğun bakımların durumu, ilgili gerekli branşların ilave edilmesi gibi konularda ciddi mesafeler kat edildi. Bu çalışmaların hepsi Konya Şehir Hastanesi’ni Türkiye’de ilklerden yapıyor. Şehir Hastanemizin en iyi hizmeti vermesi adına elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah 2020 yılında bu süreci tamamlayarak en kaliteli hizmeti sunacağız. Burada hem vatandaşlarımıza hem de yurt dışından gelen insanlara sağlık hizmeti sunacağız. Konya artık mükemmeliyet şehri olacak ve Şehir Hastanesi’nden alanında en iyi ekibi toplayacağız” diye konuştu.

“KONYA SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI”

İl Müdürü Koç, Konya’da sağlık turizmi için de önemli adımlar atıldığını belirterek, “Kamu, üniversite ve özelden 16 hastanemiz yurtdışından gelen hastaları kabul etme yetki belgesi aldı. 34 hizmet aracı alarak ilçelerimize mobil hizmetler dağıttık. Yeni Sağlık Bakanlığı 2019 yılında 19 yeni ambulans verdi.. Özel hastanelerdeki ambulanslarla birlikte bu sayı 161 oldu.  İlk Adım Ebe Gebe Okulu projesini yaptık. Burada da önemli eğitimler verdik ve sezaryen doğum oranında Türkiye ortalamasının altına düşmeyi başardık. Aynı zamanda tüm personelimizi el üstünde tutuyoruz ve eğitimlerini de veriyoruz.  Tüm sağlık çalışlarımıza tek seferde ödenmek üzere 6 bin 720 liralık promosyon katkı sağladık ve bu da Türkiye’de tek oldu” dedi.

“2020’DE ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ”

2020 yılına dair çalışmalar hakkında da konuşan Koç, “Şehir Hastanemizi en hızlı şekilde hizmete sokmanın derdindeyiz. Bu süreç çok zorlu olmasına rağmen ciddi mesafeler kat ettik. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışmaları artırmak istiyoruz. Oranlara baktığımızda kamu hastaneleri yüzde 60 oranında başvuru var. Bunun yanında yüzde 40 birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuru yapıldı. Bu sayıyı yüzde 50 oranına çıkaracağız. Kanser taramalarında Türkiye birincisi olduk. Bu konuda daha iyi noktalara gideceğiz. Çok iyi koordinasyon sayesinde 2019 yılında anne ölümüne rastlamadık. Bu gurur verici bir durumdur. Bebek ölümlerinde de Bakanlığın Türkiye ortalaması binde 9.2 olurken ilimizde 7.4 oldu. Bu oranı da daha aza indireceğiz. Türkiye genelinde Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz ve Eğitim Araştırma Hastanemiz anne dostu hastanemiz oldu.  Artık Konya, ikinci ve üçüncü sağlık hizmetlerinde iyi noktada. Birinci basamaktaki oranları da yükselttiğimizde Konya sağlık alanında Türkiye’nin en iyi illeri arasında olacak. Sağlık alanında Şehir Hastanemizle birlikte daha güzel işlere imza atacağız” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat