6235 Sayılı TMMOB Kanun Değişikliği İle İlgili Düşünce ve Taleplerimiz

Konya İnşaat Mühendisleri odası Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın,yaptığı açıklaması şöyle Yüce Meclisimiz tarafından

04.06.2020 17:00, 1 ay önce eklendi.
6235 Sayılı TMMOB Kanun Değişikliği İle İlgili Düşünce ve Taleplerimiz

1954 yılında hazırlanan 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununun 66 yıl sonra- çağın, mesleğin ve meslek mensuplarının doğmuş ve doğacak ihtiyaçlarını da göz önüne alarak düzenlenmesi çalışmaları başlatılmıştır.

Yeni düzenlemenin sağlıklı temeller üzerine oturması hem canımızdan çok sevdiğimiz ülkemizhem de mensubu bulunmaktan büyük onur duyduğumuz mesleğimiz açısından hayati öneme sahiptir.

Bu noktadan hareketle ülke ve meslek sevdalısı meslek mensupları olarak Yüce Meclisten yeni düzenleme ile ilgili taleplerimiz aşağıda verilmiştir.

1.Şube tüzel kişilikleri oluşturulmalı, Şubelerin, Odaların ve Birliklerin meslek alanları ilgili faaliyetlerinde özerk yapısı mutlak surette muhafaza edilmelidir.

2.Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi -kamu ve özel sektör farkı olmadan- meslek icrasını devam ettiren tüm meslek mensuplarının oda üyeliğinin zorunlu hale getirilmesi, meslek mensuplarının fikir ve tasarım haklarının muhafaza altına alınması, mesleki sicil, denetim, yeterlilik ve uzmanlık alanlarının belirlenmesi açısından bir gerekliliktir.

3.Meslek odalarının tüm dünyada olduğu gibi ilgili kurumlar ile iş birliği içerisinde meslek alanları ile ilgili format, norm, meslek etiği düzenlemeleri yapabilmeleri sağlanmalıdır.

4.Katılımcı demokrasinin tümüyle sağlanması için seçimlerde temsilciliklerde sandık oluşturulması ve temsilciliklerin atama ile değil seçimle oluşturulması, tüm oda üyelerinin iradelerinin temsil edilebilmesi için de Oda ve Birlik delege seçimlerinde nispi temsil sisteminin (alınan oy oranında) oluşturulması gerekir.

5.Birlik delegasyonunun oluşturulmasında oda üye sayısının da dikkate alındığı bir temsil sistemi oluşturulmalıdır.

6.Şube, Oda ve Birlik gelirleri ve harcama alanları açıkça tanımlanmalı, keyfiyet ve yetkiyi kötüye kullanımın önüne geçilmelidir.dedi.Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat