Türkiye Selçuklu Devleti’ne Başşehir Oluşunun 923. Yılı Kutlandı

Konya’nın Türkiye Selçuklu Devleti’ne başşehir oluşunun 923. yılı düzenlenen törenle kutlandı.

27.06.2020 10:09, 8 ay önce eklendi.
Türkiye Selçuklu Devleti’ne Başşehir Oluşunun 923. Yılı Kutlandı

Alaaddin Tepesi’nde bulunan Selçuklu Sultanları Türbesi’nde düzenlenen program, Selçuklu Devleti askerlerinin temsili saygı nöbeti ve selamlaması ile başladı. Selçuklu Gülbank duası okunmasının ardından Nevbet Merasimi ve hatim duası yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, Hazreti Mevlana’nın Sultan Alparslan’a ‘Okçulardır Gözleri, Hoş Keman Ol Kaşla, Öldürür Yüz Süvari, Kimdir Ol Alparslan’ şeklinde seslendiğini söyledi.

“Türkiye Selçukluları Konya’ya gelerek burayı başşehir yaptı”

Türkistan’dan kopup gelen serin rüzgarlarla Hicaz’dan yükselen sıcak esintinin bundan 9,5 asır önce Anadolu semalarında buluşup rahmet bulutlarına dönüştüğünü ifade eden Başkan Altay, “Sonra, yağmur olup Konya’nın bereketli topraklarına damla damla düştü. İleride gölgesi üç kıtayı kucaklayacak olan medeniyet çınarına can suyu oldu. Oğuz boylarından Selçuk Bey’in torunları, Anadolu’yu merkez kılarak yeni bir medeniyet oluşturmanın çabası içindeydi. Malazgirt’ten kısa bir süre sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Orta Anadolu’daki birçok şehir ve kasabayı aldıktan sonra İznik’i kendisine başşehir edindi. İznik’in Haçlılar tarafından ele geçirilmesiyle Türkiye Selçukluları Konya’ya gelerek burayı başşehir yaptı. Böylece yeni devlet Konya’dan kök salmaya başladı” dedi.

“Başşehir olmak kolay, ancak başşehir kalmak zordur”

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Bir başkent daima başkenttir’ sözüyle haklı bir düşünceyi dillendirdiğini anlatan Başkan Altay, “Başşehir olmak kolay, ancak başşehir kalmak zordur. Konya, başşehir kalmayı başarabilen dünyanın sayılı şehirlerinden biridir. Konya, başşehirlik vasfını yaşayan, yaşatan ve yansıtan bir şehirdir. An itibarıyla bu programı icra ettiğimiz şu mübarek mekan bunun en sağlam delilidir. Konya’nın tarihte başşehirlik yaptığını bilmeyen birisi dahi kısa bir gezintiden sonra bu şehrin farklı bir şehir olduğunu hissetmektedir. Bizler de bu iş hissetmekle kalmasın, bilinsin istedik ve Konya’nın payitahtlık yıldönümlerini kutlamaya karar verdik. 7 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen ‘Türkiye Selçuklu Devleti Başşehri Konya Çalıştayı’ bu kararımızda etkili oldu. Çalıştaya emek veren herkese, özellikle de alanının uzmanı hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat