Ereğli’de Covid-19 Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturuldu

Ereğli Kaymakamlığı, kontrollü sosyal hayat sürecinin takip edilmesi ve denetlenmesi için “filyasyon çalışmaları takip kurulu mahalle deneti

23.08.2020 11:19, 2 ay önce eklendi.
 Ereğli’de Covid-19 Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturuldu

Oluşturulan mahalle denetim kurulu, mahallelerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını takip edecek. Ayrıca covid şüphesi olan veya covid-19 testi pozitif çıkıp evde tedavi altına alınan hastaların da denetimlerini, mahalle denetim ekipleri yapacak.

 Oluşturulan mahalle denetim ekipleri ise ağırlıklı olarak mahalle muhtarları, mahalle muhtar azaları ve imamlardan oluşuyor.

Filyasyon Ekibi Nedir

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir.

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında vakaların bildiriminden sonra hastalık etkenini, kaynağını, bulaşma yolunu saptamak ve korunma ve kontrol önlemlerini almak amacıyla yapılan saha incelemesidir.

Bu inceleme sırasında vaka ile teması olanlar da koruma ve kontrol önlemlerine dahil edilir.

Vaka görüldüğünde filyasyon çalışması gerektiriyorsa hastalık geriye doğru taranır. Filyasyon çalışması kapsamında, vakanın kaynağını bulmak ve belirlemek için çalışmalar yapılır. Hasta ve hastayla teması olanlar da dahil koruma altına alınması önlemleri uygulanır.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat