Kara’dan Mücbir Sebep Hakkında Bakana Soru

SMMM’lerin mücbir sebep kapsamına alınan zorunlu hallerihakkında soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara,

19.10.2020 19:30, 1 ay önce eklendi.
Kara’dan Mücbir Sebep Hakkında Bakana Soru

“Gelir İdaresi Başkanlığı’nca çıkarılan 15/10/2019 Tarihli ve 118 No’lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile Vergi Usul Kanunu’nun “Mühlet Verme” başlığının 17’nci maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verdiği yetkiye istinaden kendisi veya yakını vefat eden meslek mensuplarının beyanname/bildirimlerini verdiği mükelleflerin zor durum hükümlerinden faydalandırılması konusunda düzenleme bakanlığınız tarafından yapılmıştır.

Meslek mensubunun kendisinin veya yakınının vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bildirimin verilme süresinin bitimine 7 gün veya daha az süre kalmış olması gerekmektedir. Yakını veya kendisi vefat eden meslek mensubu tarafından beyanname/bildirimleri verilen mükelleflerin bu beyanname/bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, bunların verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7’nci güne uzatılmıştır. Meslek mensubunun; eşi ve çocuğu ile kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi yakını kabul edilmektedir.” dedi.

DOĞUM MÜCBİR KAPSAMINDA OLMALI

Kara Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’aşu soruları sordu; “Meslek mensuplarının ağır hastalık halleri, rahatsızlanarak bilinci kapalı bir şekilde hastanede tedavi görmeleri, kadın meslek mensuplarının doğum yapmaları gibi hayati önem arz eden durumların mücbir sebep kapsamına alınması planlanmakta mıdır?

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat