Fahrettin Yokuş, Konya’nın Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Konya’nın sorunlarını meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Konya’mızın bekleyen birçok sorunu

20.11.2020 13:30, 2 yıl önce eklendi.
Fahrettin Yokuş, Konya’nın Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

çözüm bekliyor. Konya’mız maalesef sahipsiz bırakılıyor” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş TBMM’de gündem dışı söz alarak Konya’nın sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konya’nın metropol bir il olmasına rağmen göç verdiğini belirten Yokuş, “2002-2019 yılları arasında Türkiye nüfusu yüzde 28 oranında artmıştır. Konya’nın ise yüzde 19’da kalmıştır. Konya nüfus bakımından 2000 yılında dördüncü büyük ili iken bugün yedinci sıraya gerilemiştir” dedi.

“KONYA’NIN EN BÜYÜK SORUNU SUSUZLUK”

Konya’nın en büyük sorunun susuzluk olduğunu ifade eden Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya, Tarım ve Tarıma sanayisinde birinci olan ilimizdir. Başta tarım ürünleri olmak üzere, et ve süt ürünlerinde de birincidir. Konya’mızın en büyük sorunu susuzluktur. Konya’nın yıllık yağış miktarı 3 milyar metreküptür. Tarımda ihtiyacımız olan su ise yıllık 6 milyar metreküptür. Her yıl 3 milyar metreküp taban suyu kullanılmaktadır. Bu nedenle de özellikle Karapınar ilçemizde 350’ye yakın obruk-göçük oluşmuştur. Her yıl obruklar artarak devam etmektedir. Endişemiz merkeze yakın göçük olmasıdır. Su yetersizliği ve yer altında su çekilmesi obruklara sebep olmuyor, aynı zamanda topraklarımız çölleşiyor. Özellikle Karapınar, Cihanbeyli, Kulu ve Yunak şeridi çölleşmeyle yüz yüze”

“KANAL KONYA YAPILMALI”

Kanal İstanbul yerine Kanal Konya Projesi’ne ihtiyaç duyulduğunu aktaran Yokuş, “Konya Ovası Projesi (KOP) 1985 yılında başlamış ve halen devam eden büyük bir projedir. Bu proje Konya, Niğde, Karaman ve Aksaray illerimizi kapsıyordu. 2016 yılında çıkan bir yasa ile Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Yozgat illeri de dahil edildi. Bu yıl KOP idaresi başkanlığına ayrılan bütçe sadece 118 Milyon TL.  KOP bünyesinde bu 8 vilayetimiz tarım kentidir. Aslında tamamının suya ihtiyacı vardır. Türkiye tarımda kendi kendine yeter bir ülke olabilmesi için Dicle-Fırat havzasından KOP bünyesine her yıl en az 8 Milyar metreküp su getirilmesi gerekmektedir. Böyle bir projenin maliyeti Kanal-İstanbul projesinin dörtte biri kadardır. Biz diyoruz ki Kanal-İstanbul değil, KANAL-KONYA, KANAL-KOP” şeklinde konuştu.

“YERLEŞİM BİRİMLERİMİZİN İÇME SUYU PROBLEMİ VAR”

“Konya’mız büyük şehir yasası düzenlemesinden sonra daha yoğun göç vermeye başlamıştır” diyen Yokuş son olarak şunları söyledi: 

“1000’in üzerinde köyümüz ve kasabamızın yaklaşık dörtte biri ören yerine dönüşmüştür. Belediye hizmetleri köylerimize yeterince götürülemez olmuştur. Eskiden 200’ün üzerinde kasaba belediyemiz yerinde hizmetler sunuyor halkın hayatını kolaylaştırıyordu. Bir ucundan diğer ucuna 500 kilometre mesafe olan Konya’nın her yerleşim birimine belediye hizmetleri elbette yetersiz kalır. Köy ve kazalarımız hatta küçük ilçelerimizde hayat durma noktasında gelmiştir. Genç nüfus küçük ilçelerimizi, köy ve kasabalarımızı terk etmiştir. Pek çok yerleşim birimimizin içme suyu problemi vardır. Köylerimizin büyük bir bölümü yıllardır aspesli borulardan su içmektedir. Yol projeleri halledilememiş mahalle ve köylerimiz bulunmaktadır. Konya’mızın en önemli sorunlarından biri de çevre sorunlarıdır. Tüm köy ve kasabalarımızın kanalizasyonları arıtmasız olarak ırmak, dere, göl ve barajlarımıza akmaktadır. Bu kirli kimyasal karışımlı sularla tarım yapılmaktadır. Başta Çumra, Kadınhanı ve Derebucak olmak üzere birçok ilçemizin kanalizasyon sistemi arıtmasızdır. Konya’mızın bunlar gibi bekleyen birçok sorunu çözüm bekliyor. Konya’mız maalesef sahipsiz bırakılıyor”

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant