Dr. Mehmet Birekul’un Engelliler Günü Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir.

02.12.2020 10:55, 2 yıl önce eklendi.
Dr. Mehmet Birekul’un Engelliler Günü Mesajı

Toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi, engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır.

OECD, AB ve Türkiye verilerine göre dünya nüfusunun %15’ini engelli bireyler oluşturmaktadır. Bu da Dünya’da 1 milyon engelli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle engelli bireyler, dünyadaki ‘en büyük azınlık’ olarak nitelendirilmektedir. Engelli bireylerin Türkiye’de ilkokuldan sonra okulu bırakma oranları ise %60 olarak belirlenmiştir.

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, DünyaZihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneği Onursal Başkanı olarak bu günü dernek faaliyetlerine ayırarak, dernek başkanı Mevlüt Ayvaz’a ziyarette bulundu. Yapılan ziyaret sonrası düşüncelerini belirten Dr.Mehmet Birekul sözlerine şöyle başladı: “Asıl engel insanların zihninde olan engeldir. O yüzden zihindeki engelleri yıkmadan çok da başarılı olamayacağız. Onu da eğitimle ve farkındalık oluşturmakla yapabiliriz. Engelli bireylerimizin eğitime ulaşmaktaki zorluklarını aşmamız gerekiyor. Bireysel dersler ve grup ders sayılarının artması sağlanmalı. Özel eğitime yapılan katkı arttırılmalı.Bizlere düşen görev ise engelli bireylerimizin yaşam standartlarını yüksek tutmak için çalışmaya devam etmektir.”diyerek 3 Aralık Engelliler Günü’ne ithafenMevlüt Ayvaz ile istişarede bulundu. Bu konuda vatandaşları bir eğitimci olarak, engelli bireylere gereken hassasiyeti göstermeleri adına uyardı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant