Karaman’da Covıd 19 Salgınının Nedenleri Ve Etkileri Mevka Desteği İle Rapor Haline Gelecek

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Mevlana Kalkınma Ajansı 2020 Yılı 5. Dönem Teknik Destek Programı kapsamında

05.01.2021 10:56, 2 yıl önce eklendi.
Karaman’da Covıd 19 Salgınının Nedenleri Ve Etkileri Mevka Desteği İle Rapor Haline Gelecek

sunulan “COVID 19 BulaşıNedenlerinin ve Etkilerinin Çeşitli Değişkenlerle İlişkilendirilerek İl Raporu Hazırlanması Projesi” destek almaya hak kazandı.

Proje sözleşmesi Karaman Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Alpaslan Işık, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı veKaraman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan tarafından imzalandı.

Karaman Valiliği’nin deortağı olduğu proje kapsamında, COVID-19 virüsünden enfekte olmuş bireylere yönelik bir anket düzenlenerek yaş, cinsiyet, kronik hastalıklar, madde kullanım durumu, koruyucu önlemlere uyma durumları ve hastalığı geçirme şiddetleri gibi değişkenler ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler SPSS ortamında analiz edilerek rapor hazırlanması, hazırlanan raporun il pandemi mücadelesinde alınacak önlemler için rehber oluşturmasıamaçlanmaktadır.

Atılan imzaların ardından proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Karaman Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Alpaslan Işık,“Çin’in Vuhan şehrindeortaya çıktıktansonrahızla Dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline gelen ve 2020 yılının Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen COVID-19 bulaşı, sağlık, eğitim, ekonomi ve sosyal yaşam başta olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz olarak etkilemiştir.COVID-19 salgını, yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere her yaştan insanın sağlığı üzerinde hayati tehlikelere sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline gelmiştir. Alınan tüm önlemlere rağmen Dünya üzerinde enfekte insan sayısı katlanarak artmakta ve önemli sayıda hastada akut solunum yetmezliği gelişmekte ve can kayıplarına neden olmaktadır. Kişiden kişiye damlacık veya temas yoluyla bulaşabilen COVID-19 pandemisinin tedavisi ve yayılma hızının düşürülmesi oldukça zor ve sabır gerektiren bir süreci de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, etkili ve güvenli bir aşı ortaya çıkıncaya kadar ya da pandeminin sonlanmasına kadar yapılacak en iyi önlemin COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek, yayılmanın yönü hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlara yönelik bölgesel önlemler alınmasını sağlamaktır.

Bunun yanı sıra, virüsle mücadelede özellikle temasın azalması amacıyla insanların evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmamaları, sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesi, hijyen kurallarına ve koruyucu tedbirlere uyularak insanların hem kendi sağlıklarını korumaları hem de aile ve yakın çevrelerine bu hastalığı taşımamaları açısından büyük önem taşımaktadır.COVID 19 pandemisinin ülkemizde görülmeye başlandığı ilk günden bugüne kadar şehrimizde pek çok koruyucu ve önleyici tedbirler alınmış, şehrimiz zaman zaman en az vaka görülen iller arasında yer almış, bazı dönemlerde ise vaka sayılarının zirveye ulaştığı iller arasında yer almıştır. Yapılan tüm uyarılar, kısıtlamalar ve tedbirler maalesef her zaman istenen sonucu verememiş, Eylül ayı, ilimiz için COVID-19 sürecinin en ağır dalgasının yaşandığı dönem olmuştur. Özellikle tatiller ve bayram törenleri sonrası ile pazar faaliyetlerindeki kısıtlamaların kaldırılmasıyla belli dönemlerde virüs yayılma hızında artış yaşandığı sayısal olarak tespit edilse de, bu süre zarfında elde edilen bilgiler gözleme dayanmakta olup sadece sayısal veriler üzerinden nicel yorumlar yapılmakta, ilimizde bulaşın yönü, sebebi, sosyo ekonomik yapı ve farklı değişkenler ilişkisi içerisinde etki durumunun ölçülmesine yönelik bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.Salgınla daha etkin mücadele edebilmek adına virüsün neden ve etkilerinin ortaya konulması amacıyla ajansımız tarafından desteklenecek proje sayesinde ilimizde COVID 19 ile ilgili ilk bilimsel raporlama işlemi gerçekleştirilerek virüsün yayılma yönü, hangi değişkenlerde daha etkili olduğu ve bireyleri etkileme durumları arasındaki ilişkileri somut olarak ortaya koyulacaktır. Bu çalışma, ilimizde pandemi sürecinde gerçekleştirilecek koruyucu ve önleyici tedbirlerin ayaklarının yere sağlam basmasını sağlayacak somut bir veri kaynağı sağlayacak olması bakımından da büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte ortaya çıkacak çalışma raporu, Sağlık Bakanlığı, 80 il valiliği ve il sağlık müdürlüğü ile paylaşılarakpandemi ile mücadelede örnek bir çalışma teşkil edecektir. Amaçları ve hedefleri açısından son derece önem atfettiğimiz projenin bir an önce hayata geçirilmesi temennisi ile projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: KaramanKonyadestek

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant