730 Yıllık Seydişehir Nuzumla Kilimleri Yok Olma Tehlikesi Yaşıyor

Konya’nın Seydişehir ilçesi Yaylacık Mahallesinde eskiden her evde üretilen rengârenk kilimler,

25.01.2021 11:07, 1 yıl önce eklendi.
730 Yıllık Seydişehir Nuzumla Kilimleri Yok Olma Tehlikesi Yaşıyor

pazar payının azalması nedeniyle bitme noktasına geldiği belirtildi.

Kentte eskisi kadar dokumanın olmadığını belirten kilim dokumacısı İsmail Portakalcıoğlu,köy halkının göz nuru el emeğiyle dokudukları Nuzumla kilimleri, Pazar olmayınca bugün yok olmaya doğru gittiğini söyledi.

‘Eskiden Her Ev Kilim Atölyesiydi’

Kendi evinde 40 yıldır kilim dokuyarak geçimini sağlayan İsmail Portakalcıoğlu, Pazarın olmaması ve kilimlere olan ilginin azalması ile birlikte, tezgâhların bir bir kapandığını belirterek şöyle konuştu,‘’ “Eskiden yöremiz asırlara uzanan kökboyalı Nuzumla kilimleriyle anılırdı. Her evde dokuma tezgâhları vardı. Her ev üretiyordu. Hem kültürümüz yaşıyor hem de gelir elde ediyorduk. Artık o eski dokuma tezgâhları hep kapandı. Bir ben kaldım. Şu anda elimde 30 civarında kilim var satamıyorum. Artık bu sanat da bitme noktasına geldi.” dedi.

Kilimlerin iki kişiyle 1 ayda dokunduğunu ifade eden Portakalcıoğlu, “Kilim sanatı okadar zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Artık o zahmet kalmadı. Nesli hemen hemen tükenme noktasına geldi. Kilimin küçüğünü 2 büyüğünü 8 bin liradan satıyorduk. Bin bir zahmetle emek sarf ediyorsun değerinibulmuyor. Yüz yıllar önce Orta Asya’dan buralara kadar gelen atalarımızın bizlere bıraktığı köklü kültür sanatı tarih olmaya yüz tuttu. Tek dileğimiz, Nuzumla kilimlerinin yeniden yaşatılmasıdır” dedi.

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu