İYİ Partili Yokuş: Ziraat Bankası tefeci kurum haline geldi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Ziraat Bankası tarafından borcunu ödeyemeyen çiftçilerin tarlalarını satışa çıkartmasına tepki

27.01.2021 19:28, 2 yıl önce eklendi.
İYİ Partili Yokuş: Ziraat Bankası tefeci kurum haline geldi

Yokuş, “Güya çiftçilerimiz için bir Ziraat Bankası var, güya çiftçilerimiz için, besicilerimiz için Tarım Kredi Kooperatifleri var ama gelin görün ki bu kuruluşlar tefeci kuruluşlar hâline gelmiş, bu kurumlar artık çiftçimizin, besicimizin, üreticimizin kâbusu hâline gelmiş” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de yaptığı konuşmada çiftçilerin son dönemde yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.

Pandemi sürecinde gıda ürünlerinin stratejik bir konumda olduğunun bir kez daha ortaya çıkmasına rağmen çiftçiye yeterli desteğin verilmediğini belirten Yokuş, şunları söyledi:

“Bütün milletler gıda ürünleriyle ilgili çeşitli çalışmalar, programlar geliştirmeye başladı. Bu süreçte, ülkemizde de Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Ekilmedik bir karış arazi kalmasın’ talimatını verdi. Tarım Bakanı ise ‘Gerekirse üretilenleri yerinde alırız’ diyerek, yerinde alım yapabileceklerini ifade ederek müjdeli haberler verdiler ama gelin görün ki bu sözler suya yazılmış yazı gibi aynı günlerde kayboldu gitti. Geriye doğru baktığımızda ne çiftçimizin hâlini hatırını soran var ne çiftçimizin yasal hakkı olan destekleri veren var. Hatta tam tersi çiftçimizin, besicimizin hakları maalesef daha da kısıtlandı. 2020 yılında hibelerin verilme miktarı 2021 yılında da aynı kaldı. Görüldü ki iktidar her zaman yaptığı gibi üreticiye, çiftçiye, köylüye, besiciye şaşı bakıyor, şaşı bakmaya da hâlâ devam ediyor” dedi.

“ÜRETİCİYE ŞAŞI BAKIŞ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

Ziraat Bankası’nın borcunu ödeyemeyen çiftçilerin tarlalarını satışa çıkartmasına da tepki gösteren Yokuş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Güya çiftçilerimiz için bir Ziraat Bankası var, güya çiftçilerimiz için, besicilerimiz için Tarım Kredi Kooperatifleri var ama gelin görün ki bu kuruluşlar tefeci kuruluşlar hâline gelmiş. Bu kurumlar artık çiftçimizin, besicimizin, üreticimizin kâbusu hâline gelmiş. Hele hele böyle bir pandemi döneminde topraklarına el koyan, traktörlerine el koyan böyle bir devlet kurumu olabilir mi? Çiftçi, üretici Hükûmetten hak ettiği desteği beklerken, pandemi süreciyle beraber sıkıntılarına çare ararken çiftçiye, üreticiye şaşı bakış bütün hızıyla devam ediyor”

“MARKETLER HER GÜN GIDA ÜRÜNLERİNİN ETİKETLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR”

Alışveriş merkezlerinde gıda ürünlerinin etiket fiyatının her gün değiştiğine dikkat çeken Yokuş,” Çiftçilerimizin, üreticilerimizin ihmalinin sonucu bugün marketlerimize, alışveriş merkezlerimize yansımış durumda. Çiftçi kazanmıyor, kaybediyor. Tüketici ise fahiş fiyatlarla gıda ürünleri alıyor. Artık marketler, alışveriş merkezleri gıda ürünlerinin etiketlerini her gün değiştiriyor. İktidar ne yapıyor? Seyrediyor. Tarım Bakanı ne diyor, evlere şenlik, Tarım Bakanı? "Efendim, bu küresel bir sorun, bizim suçumuz yok. Hele mayıs ayına kadar bekleyin, fiyatlar düşecek." diyor. Böyle Bakanın, olduğu bir ülkede vatandaşın hakkını kim savunacak, kim koruyacak? Bugün üretici de kaybediyor, tüketici de kaybediyor. Kazanan kim? AK Parti’nin koruduğu aracılar, tefeciler. Yazıklar olsun!”

Anahtar Kelimeler: İYİ Partili YokuşKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant