Doğanın Altın Sırrı Ruşeym, Bağışıklık Dostu

Türkiye Diyetisyenler Derneği Konya İl Temsilcisi Uzm. Diyetisyen Şirin Kayhan

23.02.2021 11:28, 2 yıl önce eklendi.
Doğanın Altın Sırrı Ruşeym, Bağışıklık Dostu

Eser,” Doğanın altın sırrı buğday’ın en değerli bölümü can kaynağı Rüşeym, İnsan vücudunun bağışıklık dostudur.

Bu salgın döneminde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmanın, üst seviyede tutmanın önemini bir kez daha kavramış olduk. diyen Türkiye Diyetisyenler Derneği Konya İl Temsilcisi Uzm. Diyetisyen Şirin Kayhan Eser” Doğanın alttın sırrı Rüşeym,  özellikle bu dönemde beslenmemizde yapacağımız küçük değişiklikler de bağışıklığımızı güçlendirerek bu dönemde bizi birçok hastalığa karşı koruyacaktır.

1 ton buğdaydan yalnızca 1 kg elde edilen ruşeym birçok vitamin ve mineral içermesiyle bağışıklığımızı güçlendirmek için oldukça kıymetli bir besindir. Yüksek oranda  E vit, B vit grubu vitaminler, folik asit, demir, lif, magnezyum, selenyum içermektedir E vitamini, çok güçlü bir antioksidandır.  Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlaması dolayısıyla bağışıklık sistemini destekler. Bu zengin içerik sayesinde faydası saymakla bitmez. 

Beslenme açısından oldukça faydalı olan ruşeym her yaşta tüketilebilir ancak gluten hassasiyeti olan kişiler için uygun bir seçim değildir..Çorba, süt, yoğurt,salata gibi gıdaların içine 1-2 yemek kaşığı ilave edilerek tüketilebileceği gibi ekmek, makarna gibi gıdalarda da takviye olarak ekleyerek tüketebiliriz.Ancak ruşeym günlük beslenmemizde tercih ettiğimiz, toplum olarak alışkın olduğumuz bir besin değil maalesef…. Biz de bu açıklamamızda rüşeymin faydalarından bahsederek tüketimini arttırmayı amaçladık. Protein içermesi ve özellikle bağışıklığımızı destekleyen E, B grubu vitaminler, magnezyum ve selenyumdan zengin olması salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde ruşeymin kıymetini bizlere gösterdi. Bu vitamin ve mineral içeriğinin yanında yüksek miktarda lif içeriğine sahip olan rüşeym tokluk hissi de veren bir besindir.  

Bir çok gıdaya ekleyebildiğimiz ve marketlerden rahatlıkla satın alabildiğimiz ruşeymin,çok kıymetli yağ asitleri de içerdiğinden  çabuk bozulabilir bir besin olduğunu belirtmeliyiz. Bu sebeple ve saklama koşullarına dikkat etmeli en ideali bez torba içinde karanlık ve serin bir ortam olması uygun, fazla sıcak aylarda ise buzdolabında saklanması gerekli olan özellikli bir besin maddesidir.

             Buğdayın can kaynağı rüşeymden bahsedip elbette buğdayın faydalarından bahsetmemek olmaz. Tahıllar beslenmemizde önemli bir yer tutar. Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’mızda da beslenme alışkanlıklarımız tahıllar üzerine kuruludur ve tahıl denince ilk akla gelen ise buğdaydır. Buğday kabuk, ruşeym ve endospermden oluşur; ruşeym için saydığımız bütün faydalar buğday için de geçerlidir. Vitamin ve mineral kayıplarını en aza indirmek için pişirme esnasında haşlama suyunun dökülmemesi veya suyunu çektirerek pişirmenizi önermekteyiz. Buğday deyince ilk aklımıza aşure gelir ancak çorbalar ve farklı salatalara,yoğurda ekleyerek buğday tüketimimizi arttırabiliriz.

Tahılın kepek ve benzeri kısımları, öğütme işlemi sırasında çıkarıldığından beyaz buğdayda maalesef vitamin ve mineral kayıpları bayağı fazla olur. ;çalışmalar ise buğday kepeği bileşenlerinin prebiyotik olarak işlev gördüğünü ve bağırsakta bulunan faydalı bakterileri beslediğini gösteriyor, bu nedenle öğütülmemiş buğdayın beslenmemize ekleyerek sağlığımızın korunmasına katkı sağlayabiliriz.

Hergün olmasa da haftalık beslenme planlarınızın içerisinde küçük dokunuşlarla bağışıklığımızı  ruşeym ve tam tahıllı yapılmış gıdalarla destekleyebiliriz. Çorbalarınıza, yoğurdunuza, salatalarınıza yapacağınız ilavelerle bağışıklık kalkanlarımızı güçlendirmekte desteklemek özellikle bu salgın döneminde önem kazanmakta.”dedi.

Anahtar Kelimeler: RuşeynEkmekdernekkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant