İYİ Partili Yokuş: Çavuşgöl’de yanlış karardan dönüldü

Konya Ilgın'da kömür madeni için tarım arazilerinin acele kamulaştırılmasına

03.03.2021 11:29, 1 yıl önce eklendi.
İYİ Partili Yokuş: Çavuşgöl’de yanlış karardan dönüldü

 karşı çıkan Çavuşcugöl köylüleri, yürütmeyi durdurma kararı için Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay Çavuşgölhalkını  haklı bularak, acele kamulaştırmanın şartlarının yerine getirilmediği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çavuşgöl halkının mücadelesinde yanlarında olan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Yanlış karardan dönüldü. Adalet yerini buldu” dedi.

Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşcugöl Mahallesi'nde 3 Ocak 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun (TKİ) 165 metrekare sahada kömür üretim faaliyetlerini devam ettirebilmesi için acil kamulaştırma kararı alındı. Birinci derece tarım arazilerinin kömür madenine kurban edilmesini istemeyen köylüler yürütmeyi durdurma davası açmış ancak ekili arazilere Jandarma eşliğinde iş makineleri girmişti.

17 Aralık tarihinde bölgede yapılan  incelemelerin ardından bilirkişi raporunda, da “Tarımsal alan amaçlı kullanılmasında üstün kamu yararı bulunduğu kanaatini taşıyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

“DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ”

Cumhurbaşkanlığı kararıyla tarım arazisine ‘acele kamulaştırma verilen’ arazisine Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirten Derviş Mavuş, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl, tarım arazilerimize bizim isteğimiz olmamasına ve yürütmeyi durdurma davası açmamıza rağmen Jandarma eşliğinde iş makineleri girmişti. Ben ve benimle birlikte Danıştay’a yürütmeyi durdurma davası açan arkadaşlarımıza bugün sevindirici bir haber geldi. Danıştay, tarım arazilerimizde acele kamulaştırma kararının uygun olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi ve itiraz yolunu da kapattı ”

“ADALET YERİNİ BULDU”

Çavuşgöl halkının mücadelesinde yanlarında olan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Geçtiğimiz yıl Haziran ayında verimli topraklarını kömür madenine karşı savunan halkımızın yanında yer aldık ve sık sık bölgeye giderek kendilerine destekte bulunduk. Yeri geldi iş makinelerinin önünde durduk, yeri geldi halkın taleplerini mecliste dile getirmeye çalıştım. Köylülerin haklı olmasına rağmen ekili arazilerine tarım arazilerine iş makineleriyle hukuksuzca girdiler. Şimdi Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı ve iktidar kaybetti. Yanlış karardan dönüldü. Adalet yerini buldu. Bundan sonraki süreci de takip etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu