Meslek Liselerimiz; Gurur Kaynağımız

Devletimizin meslek liselerine yönelik son yıllardaki yatırımları; yerel yönetimlerin, odaların, sektör temsilcilerinin

09.03.2021 10:45, 8 ay önce eklendi.
Meslek Liselerimiz; Gurur Kaynağımız

ve bireysel olarak iş adamlarımızın bu noktada gösterdikleri hassasiyet, bu okullarımız açısından çok büyük bir gelişim ve değişimin de kapısını aralamıştır.

Özellikle yaşamakta olduğumuz salgın sürecinde meslek liselerinde üretime dayalı olarak yapılan çalışmalar, bu okulların ülkemizin geleceğinde belirleyici bir rol üstleneceğini de göstermektedir.

Salgın döneminde “sağlıklı yaşam”ın anahtar kelimeleri olarak her platformda dile getirilen “maske, mesafe ve temizlik” konusu, meslek liselerinin toplumumuz için ne kadar önemli bir yerde durduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Konya’daki meslek liseleri de bu anlamda bir adım daha öne çıkmakta, çatıları altında üretilen maske, siperlik ve dezenfektanlarla önemli bir ihtiyacı karşılamaktadırlar.

Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesi tarafından üretilen ve ülkemizin dört bir yanına ulaştırılan “mesafenin bir buçuk metrenin altına düştüğünde sesli uyarı veren sensörlü cihaz” da bu noktadaki ileri düzey çalışmalara bir örnek olmuştur.

Yine Karatay Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen “maske üreten makine” de meslek liselerimizin ulaştığı başarıya ciddi bir örnektir. Bu okulda sadece maske imal edilmekle kalınmayıp “maske üreten makine”nin de üretimi yapılmakta ve bu makineler ülkemizin her köşesine ulaştırılmaktadır.

Akademik Başarısı Yüksek Öğrenciler Meslek Liselerini Tercih Ediyor

Akademik başarı konusunda geçmişte oluşturulan algının tam aksine, son yıllarda ülkemizin en başarılı öğrencilerinin tercihleri arasında meslek liseleri de yer almaktadır. Ülkemizin yerli ve milli üretim kapasitesini daha ilerilere taşımayı gaye edinen gençlerimiz, LGS puanlarıyla fen liselerine ya da akademik başarıları ile öne çıkmış Anadolu liselerine gitmek yerine meslek liselerine yerleşmeyi tercih etmektedir.

Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencisi Mehmet Emre Sarı, bu noktada verilebilecek en güzel örneklerden biridir. LGS’de %4’lük dilime girerek bu okula yerleşen öğrenci Mehmet Emre Sarı, hedeflerine ulaşmak için eğitim görebileceği en iyi adresin bu okul olduğunu ifade etmektedir.

26 Şubat 2021 tarihinde bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için Konya’ya gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, hem Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesini hem de Karatay Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi almıştır.

Konya’daki meslek liselerinin yerli ve milli üretim konusunda yerel ve ulusal düzeyde sundukları katkılara yerinde şahit olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyan Bakan Yardımcısı Özer, önemli başarıların altına imza atan meslek liselerimizin yönetici, öğretmen ve öğrencilerine tebrik ve teşekkürlerini iletmiştir.

LGS’de %4’lük dilime girerek Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesine yerleşen Mehmet Emre Sarı ile özellikle sohbet eden Bakan Yardımcısı Özer, akademik başarısı bu kadar iyi öğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerinin 10 yıl önce bir hayal olduğunu, bugün ise bunun ‘olabilirliği’nin kanıtlandığını vurgulayarak öğrenci Mehmet Emre Sarı’yı özellikle tebrik etmiştir.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat