Döner Sermaye Mağduriyeti Oluşturan Bir Sistemden Memnuniyet Beklenemez

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay , “Döner sermaye adaletsizliğine

01.04.2021 10:30, 2 hafta önce eklendi.
Döner Sermaye Mağduriyeti Oluşturan  Bir Sistemden Memnuniyet Beklenemez

 ‘artık yeter’ diyoruz. Sürekli mağduriyet oluşturan bir sistemden memnuniyet beklenemez” diye tepki gösterdi.

Döner Sermaye Merkezi Bütçeden Ödenmeli diyen Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, yönetim kurulu adına yaptığı yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi. Sağlık çalışanlarının yıllardır süre gelen sorunlarının pandemiyle daha da derinleştiğini dile getirerek, yaşanan sorunlardan dolayı sağlık çalışanlarının yorulduğunu ve yıprandığını söyledi.

Başkan Uzunay en büyük sorunun döner sermaye sisteminden kaynaklı ücret adaletsizliği olduğuna dikkat çekerek, “Döner sermaye adaletsizliğine ‘artık yeter’ diyoruz. Sürekli mağduriyet oluşturan bir sistemden memnuniyet beklenemez. Sağlık çalışanlarının ekonomik, özlük ve sosyal haklarında; eşitlik, hakkaniyet ve adalet sağlanmalı. Döner sermayeler mutlaka merkezi bütçeden ödenmelidir” şeklinde konuştu.

“İrade Ortaya Konarak Sözleşmeliler Kadroya Geçirilmeli” diyen Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay; “ Sözleşmeli istihdam türünün tüm kamu çalışanlarının ortak sorunu olduğunu kaydetti. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için irade ortaya konması gerektiğini söyledi.

Uzunay “Aynı kurumda çalışan, aynı işi yapan emekçiler arasında ekonomik ve sosyal haklar açısından farklar olması kabul edilebilir bir durum değil" dedikten sonra şu çağrıda bulundu: "Yıllardır istihdam türünün kadrolu olması gerektiğini haykırıyoruz. 2011 ve 2013 yıllarında sözleşmeli personel kadroya nasıl geçirildiyse yine irade ortaya konarak sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli.”

Yaşanan pandemi sürecinde Sağlık-Sen'in sahada olduğunu bütün çalışan arkadaşlarımız gördü. Biz emek ve alın teri mücadelesini her alanda sürdürüyoruz. “dedi.

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat