ATA, Ek Atama İstiyoruz, Hemde Şimdi!

Türk Eğitim-Sen olarak ataması yapılmayan genç meslektaşlarımızın atama mücadelelerine

01.04.2021 10:32, 2 yıl önce eklendi.
ATA, Ek Atama İstiyoruz, Hemde Şimdi!

her zaman tam destek verdiklerini bildiren Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Türk Eğitim-Sen olarak her daim atama bekleyen öğretmenlerin yanında yer alacağız. Atama sayıları artırılana, öğretmen açığı ortadan kaldırılana dek sendikal mücadelemiz sürecektir” dedi.

Türk Eğitim-Sen’in yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl Türkiye'de ücretli öğretmen sayısının 80 bin 583’e ulaştığını, 150 bine yakın norm kadro açığı bulunduğunu söyleyen Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata” Her yıl eğitim fakültelerinden 40 bin yeni mezunla birlikte atama bekleyen öğretmen sayısının da 500 binin üzerinde olduğunu kaydetti.

Hal böyleyken 2021 yılı için belirlenen 20 bin atamanın ihtiyacı karşılamayacağı gibi ataması yapılmayan öğretmenlerin beklentisine de uygun olmadığını bildiren Başkan Ata , “Pandemi süreci de dikkate alındığında bu gençlerimizin işsiz, güçsüz sokaklarda gezmesi hepimizin vicdanını kanatmaktadır. Eğitim fakültelerinde ciddi bir eğitim alan, en zorlu sınavlardan alnının akıyla çıkan, mezun olunca tebeşir tozlu sınıflarında öğrencileriyle buluşacakları günü bekleyen öğretmenlerimiz için atama sayısını artırmak, onların önlerini açmak devletimizin gücünü de ortaya koyacaktır.

Neredeyse bir istihdam modeli haline getirilmiş olan ücretli öğretmenliğin sonlandırılması için 2021 yılındaki atama sayısının artırılması gerektiğini bildiren Ata, “Ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılmalı, ardından bu uygulamaya ivedilikle son verilmelidir” dedi.

Ücretli öğretmenliğin insanları köleleştirdiği, ‘çay, simit’ parasına sömürüldüğü bir uygulama olduğuna dikkat çeken Başkan Tanfer Ata, ülkemize yakışan tüm öğretmenlerin aynı özlük ve mali haklara sahip olduğu, insani bir düzeni önceleyen, statülerini yükselten kadrolu öğretmen istihdamıdır

Öğretmenlerin ülkemizin kalkınmasında, dünya ülkeleri ile rekabet etmesinde başat rol üstlendiğini belirten Ata “Öğretmen yoksa eğitim de yok demektir. Eğitimin olmaması ise geleceğimizin karanlıklara hapsedilmesi anlamına gelir.

Ülkemizde edebiyattan, bilime, kültürden sanata kadar birçok alanda öncü olmayı ve refah dolu yarınlara ulaşmayı hedefliyorsak, öğretmen açığını hem de hiç zaman kaybetmeden kapatmalıyız.

Milli Eğitim Bakanlığı mutlaka Hükümete ve Maliye Bakanlığı’na bu konuda ısrarcı olmalı ve en azından ücretli öğretmen sayısı kadar yani toplamda 80 bin öğretmen ataması yapılmasını sağlamalıdır” dedi.

 

 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant