Kütüphane Binası İçin Temel Atma Töreni Düzenlendi

Ereğli Belediyesi, ilçeye büyük bir halk kütüphanesi kazandırıyor. Parksite AVCM arkasındaki park alanının yanına

08.04.2021 10:20, 1 ay önce eklendi.
Kütüphane Binası İçin Temel Atma Töreni Düzenlendi

yapılacak olan kütüphane binası için, protokolün de katıldığı temel atma töreni düzenlendi. 2500 metrekare yerleşik alanda 2 kattan oluşacak olan kütüphane binası, içerisindeki bölümlerle de bir kompleks olma özelliğini taşıyor.

Ereğli Belediyesinin inşa edeceği kütüphane binası için, bugün temel atma töreni düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin de katıldığı temel atma töreninde yapılan konuşmalarda, Ereğli’nin sosyal ve kültürel alanda büyük bir eksikliğinin tamamlanıyor olmasının sevindirici olduğu vurgulandı.

Temel atma törenine, Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Ereğli ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayri Yazıcı, İlçe Emniyet Müdürü Muammer Tayfun Girgin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Ali Odabaş, Personel ve Mali İşler Daire Başkanı Ahmet Özekmekçi, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, MHP Ereğli İlçe Başkanı Musa Yılmaz, STK Başkanları, Muhtarlar, Kurum Müdürleri ve vatandaşlar

-Oprukçu: “Kütüphanemiz Birçok İlde Bile Olmayan Kültürel Bir Kompleks Olacak”-

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, 100 metrekarelik alanda hizmet veren mevcut kütüphane Ereğli’mize yetersizdi. Belediye olarak hazırladığımız halk kütüphanesi projemiz, geçtiğimiz Eylül ayında Kültür ve Turizm Bakanlığımızca onaylandı. Geçtiğimiz ay da inşaatının ihalesi yapılan kütüphane binamız, 5 milyon 926 bin liraya mal olacak. Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemine de tamamlanıp bitmiş olacak” dedi.

Kütüphane içerisinde yer alacak olan bölümler ile ilgili olarak da bilgi veren Oprukçu, “İçerisinde taban alan 1017 metrekare, 100 metrekarelik bireysel çalışma alanı, 2 adet 83 metrekarelik grup çalışma alanı, 48 metrekarelik engelli birey çalışma alanı, 38 metrekarelik bebek kütüphanesi, 8 metrekarelik çocuk bakım odası, 142 metrekarelik çocuk bölümü, 55 metrekarelik süreli yayınların yer aldığı bir alan, mutfak, mutfak deposu ve terası ile birlikte 228 metrekarelik bir kafeterya, 52 metrekarelik eğitim sınıfı, toplam 34 metrekarelik bay, bayan wc, mescidler, 21 metrekarelik toplantı odası, 436 metrekarelik okuma, araştırma salonu, 23 metrekarelik müdür odası, 19 metrekarelik memur odası, 42 metrekarelik kütüphaneciler odası, 300 metrekarelik lobi alanı, 17 metrekarelik haberleşme odası, 74 metrekarelik çocuk oyun odası, 73 metrekarelik ahşap atölyesi, 222 metrekarelik seminer salonundan mütevellit bir kütüphane olarak, birçok İl’de bulunan kütüphanelerden daha büyük olacak” dedi.

Oprukçu’nun ardından söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Ali Odabaş, son 5 yılda Türkiye’de kütüphane alanında hızlı bir atılımın gerçekleştiğini ifade etti ve Ereğli’ye yapılacak olan kütüphanenin de en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

-Kaymakam Edip Çakıcı: “Ereğli’ye İlk Geldiğimde Hissettiğim En Büyük Eksiklik”-

Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Ereğli’de göreve başladığında hissettiği en büyük eksikliklerden birisinin geniş kapsamlı bir halk kütüphanesi olduğunu söyledi ve bu eksikliğin gideriliyor olmasının sevindirici olduğuna dikkat çekti. Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi.

Anahtar Kelimeler: Ereğli

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat