Yokuş Altınekin çiftçilerinin mağduriyetlerini meclis gündemine taşıdı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Altınekin ilçesi Oğuzeli Köyü’nde mera sorunu çözülemeyen

10.04.2021 12:46, 1 yıl önce eklendi.
Yokuş Altınekin çiftçilerinin mağduriyetlerini meclis gündemine taşıdı

çiftçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Uzun yıllardır hayvanları için mera arazisini kullanan çiftçilerin, ekim yaptığı alanlara AK Partili olmadıkları için iş makineleriyle girildiğini ileri süren Yokuş, “Burada bin 700 vatandaşımız yaşıyor, ne olur bu insanların sorunlarını çözün, ayrımcılıktan vazgeçin, adınızdaki adaleti bir kez olsun Altınekin’e götürün” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın sorunlarını meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Bu kez de Altınekin ilçesinde Oğuzeli Köyü’nde mera sorunu çözülemeyen çiftçilerin mağduriyetini mecliste dile getiren Yokuş, köylülere AK Parti’ye oy vermedikleri için ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü.

Köylülerin uzun yıllardır tarım ve hayvancılık için mera arazilerini ektiğini ancak geçtiğimiz günlerde ekili mera arazilerine iş makineleriyle girildiğini söyleyen Yokuş, şöyle konuştu:

“Altınekin, Konya'mızın güzide ilçelerinden birisi; Konya merkeze 60 kilometre mesafede, tarım ve hayvancılıkla uğraşan güzide bir ilçemiz. Bu ilçemizin Oğuzeli diye bir köyü var, eski kasaba. Geniş toprakları 17 noktada yayla gibi yerlerinde kurulmuş, insanlarımız hayvancılık ve yoğun olarak besicilik yapıyor ama gelin, görün ki bu arazilerin tamamı mera. Gittim, gördüm, maalesef, yıllardır mera sorunu çözülememiş; vatandaşların evleri, besi damları mera. Takdir edersiniz ki bu mera hâli içerisinde bazı arazileri de ekiyorlar, hayvan yemi olarak yetiştirmek için ekiyorlar. Fakat gelin, görün ki Altınekin'imizin 2'nci defa seçilmiş bir belediye başkanı var, seçimlerden bu yana iki sene geçmesine rağmen hâlâ seçim kavgası içerisinde. ‘Bana oy attı, oy atmadı’ diye insanları ayrım yapmaya devam ediyor. Gittim bizzat gördüm. O garip köylülerin yani ona oy atmamış köylülerin ektiği araziler maalesef sürülmüş yani ekili arazi sürülmüş. Sordum: Yanınızdaki arazi niye sürülmedi de sizinki sürüldü? Dediler ki: AK Parti'liler oy attı, biz atmadığımız gerekçesiyle düşmanlık yapıyor. Şimdi bunu niye anlatıyorum. Allah aşkına burada bin 700 vatandaşımız yaşıyor, ne olur bu insanların sorunlarını çözün, ayrımcılıktan vazgeçin, adınızdaki adaleti bir kez olsun Altınekin’e götürün”

“SULAMA BİRLİĞİNE LİYAKATSİZ KİŞİLERİ ATADILAR”

Çumra Ovası Sulama Birliği’ndeki liyakatsiz atamalara da tepki gösteren Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya'da 9 sulama birliğimiz var. Beyşehir Sulama Birliğini borçları nedeniyle kapatıyorlar, 150 kilometre uzaklıktaki Çumra Ovası Sulama Birliğine bağlıyorlar ve bu 8 sulama birliğimizin ikisine işçi kadrosunda atama yapıyorlar. Dikkat buyurun, devlet memuru değil, birlik başına iki işçi. Birine teknisyen, birine de düz memur. Devlet Su İşlerinde birçok ziraat mühendisimiz var, tarımda birçok ziraat mühendisimiz var niye bunları atamıyorsunuz? Yönetmeliğe aykırı yaptığınız bu atamalar sonrası akılları başlarına geliyor, "Şu işçilerin yerine mühendis atayalım" diyorlar ama bu defa da ziraat mühendisi 6 kişi müracaat ediyor yetkin, uygun ama yandaşlık var ya, taraflık var ya, liyakat yok. Onların yerine birine makine mühendisi, birine inşaat mühendisi atıyorlar. Yani su birliklerine bunu yapıyorsunuz. Şimdi bütün bunları niye anlatıyoruz? On dokuz sene yaptınız bunları. Devlette en iyi ben yaşadım bunları. Bu örnekleri anlatmaya devam ediyoruz ki belki on dokuz sene sonra bir vicdan muhasebesi yapıp şu devlete bir liyakat, hakkaniyet, adalet getirelim. Allah'ın emri de bu, peygamberin emri de bu, insan olmanın da gereği bu dersiniz diye. Ama nerede hiç de umudum yok çünkü "Aynisi iştir kişinin, lafa bakılmaz." demişler. On yedi yıldır bu alışkanlıklarınızı sürdürmeye devam ediyorsunuz. ”

Anahtar Kelimeler: YokuşKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu