Erkek mesleği olarak bilinen Kasaplığa Konya’da kadın eli

Konya’nın Karapınar ilçesinde kadın girişimcilik örneği.

13.04.2021 20:24, 1 ay önce eklendi.
Erkek mesleği olarak bilinen Kasaplığa Konya’da kadın eli

Üniversite öğrenimini Sosyoloji üzerine yapan Ülkü Mariye Yentürk, kendi alanında istihdam edilecek bir iş bulamayınca, erkek mesleği olarak bilinen kasaplık yapmasıyla dikkat çekiyor. Konya’nın Karapınar ilçesinde açtığı kasap dükkanında esnaflık yapan Ülkü Mariye Yentürk, “Mesleğimi severek yapıyorum. Özellikle  kadın olduğum için müşterilerimden olumlu tepkiler alıyorum”dedi.

Uşak Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan 27 yaşındaki Ülkü Mariye Yentürk, eğitim gördüğü alanda istihdam edilemeyince girişimcilik yönünü ön plana çıkararak kasap oldu. Bir kasabın camında “Eleman Aranıyor” yazısıyla başlayan Yentürk’ün başarı hikayesi, onu Karapınar’ın en saygın esnafı haline getirdi.

Azminden hiçbir şey yitirmeyen Ülkü Mariye Yentürk, “Sosyoloji Bölümü mezunu olarak bir süre iş aradım. Ancak kendi alanımda iş bulamadım. Konya’da yaşadığım sırada bir kasap dükkanında “Eleman Aranıyor” yazısını gördüm. Müracaat ederek kasaplık mesleğine başladım. Mesleğimi severek yapıyorum. Kasaplığın bütün ayrıntılarını öğrendikten sonra, profesyonel bir kasap oldum. Et ve et ürünleriyle uğraşmaktan, müşterilerimle ilgilenmekten büyük mutluluk duyuyorum. Kasaplık mesleği erkek egemen meslek olarak bilinse de bunu Kadınların da en güzel şekilde yapabileceğini gösterdim. Bu süreçte ailemin büyük desteğini gördüm. Bugün kendi iş yerimin sahibi olarak hizmet veriyorum”dedi.

Müşterileri dükkana geldiğince önce şaşırdığını, sonra aldıkları hizmet kalitesi nedeniyle memnun olduklarını belirten Yentürk, İş arayan gençlere, “Mücadeleyi asla bırakmayın” mesajı verdi.

Yentürk,Kadınlara tavsiyem hayallerinin peşinden olsunlar.He işi başarabileceklerine  inansınlar.Kadınlar  yeter ki kendilerine güvensinler.Bana her zaan destek olan aileme teşekkür ediyorum” dedi.

Karapınar ilçe halkından Rafet Toy’da, kadın kasaptan hizmet aldıkları için mutlu olduğunu ifade ederek, “Kadınlarımızın kendi ayaklarının üzerinde ekonomik özgürlüğünü kazanmaları çok güzel.”dedi.

Karapınar’ın ilk kadın kasabı Ülkü Mariye Yentürk’ün iş yerinin açılışını Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka’da, bu mutluluğa ortak oldu.

Anahtar Kelimeler: KadınElKasapkonyakarapınar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat