Genç Kızın Yeniden Yürüme Mucizesi

ve sorunun psikolojik olduğu söylendi. Umudunu kaybetmeyen Akşit, Özel Bir Hastaneye başvurarak

25.05.2021 13:48, 3 hafta önce eklendi.
Genç Kızın Yeniden Yürüme Mucizesi

1 yıldır yürüyemeyen Elif Nur Akşit isimli genç kız, Doktoru Mehmet Portakal’ın uyguladığı 1 aylık tedavinin ardından eskisi gibi yürümeye başladı. Elif’in yürüyememesinin diyabete bağlı kas ve sinirlerin zayıflamasından kaynaklandığının bilgisini veren özel bir hastane hekimleri  Elif Nur, bize diyabete bağlı Polinöropati şikayetiyle geldi. Şeker hastalığı vücudun değişik organlarında zayıflama yapıyor. Onların normal çalışmasını etkiliyor. Böbreklerden tutun göze kadar, kaslardan tutun, sinirlere, dolaşımlara kadar vücudu etkileyebiliyor. Elif Nur’un rahatsızlığı da; şekerin belirtilerinden biri olan kas ve sinirlerin zayıflamasına bağlı yürüme güçlüğüydü.” dedi.

Hastane doktorları Elif Nur’un eskisi gibi yürüyebilmesi içi uyguladıkları tedavi yönteminden şöyle bahsetti: “Biz ilk olarak EMG yapıp, etkilenen kas ve sinirleri tespit etmeyle işe başladık. Biliyoruz ki başarılı bir tedavi için önce teşhisi doğru koymak ve arkasından da ona göre tedaviler planlamak gerekiyor. Kaslar ve sinirler zayıflayınca hareket de güçleşiyor. O nedenle yürümemizin nasıl normale döneceğiyle ilgili çalışmalar yaptık. Hem fizyoterapide kas ve eklemleri güçlendirmeye yönelik çalıştık hem yürüme eğitimi verdik hem de dokuların daha iyi oksijenlenmesi için oksijen ozon tedavisi yaptık. Yaklaşık bir aylık bir süreçte Elif Nur, yürüyebilir bir hale geldi. Biz çok mutlu olduk. Gayret bizden şifa Allah’tandır. Ben başta Elif Nur’a gayreti ve çabası için çok teşekkür ediyorum. Fizyoterapi bir ekip işidir. Ekip olarak  Elif Nur’un her zaman yanında olacağız. Çünkü şeker hastalığı aslında bir hayat tarzı meselesidir. Beslenmesinden tutun günlük yapacağı egzersizlere kadar hepsini tamamlayacağız ve takip edeceğiz.”

Elifle yoğun bir tedavi içerisine girdiğini söyleyen Özel Büyükşehir Hastanesi Fizyoterapist Şule Nur Çağhan, “Elif buraya geldiğinde hiç yürüyemiyordu. Tekerli sandalyeyle gelmişti. Sadece dizlerini üzerinde emekleyerek ilerleyebiliyordu. İlk önce ağrılarına yönelik çalıştık. Çünkü ilk başta yanması, ağrısı ve krampları vardı. Elektrik simülasyonları, çeşitli ağrı kesici fizik tedavi yöntemleri kullandık. Sonrasında kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler, denge koordinasyon egzersizleri ve yürüme eğitimine başladık. Önce zor da olsa desteklerle yürümeye başladı. 25 seanslık bir tedavi sonrasında tamamen desteksiz, koltuk değneği kullanmadan adım atarak yürümeye başladı. Buna vesile olduğumuz için bizler de çok mutluyuz. Biz Elifle ilgili hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık. Erken teşhis ve doğru bir tedaviyle aşılamayacak hiçbir sorun yok. Bu anlamda moral de çok önemli. Elif bu konuda çok gayretli ve sabırlı davrandı. Onu bu konuda da tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: Yurumekkonyahastane

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat