Türkiye yenilenebilir enerji noktasında Avrupa'da 7, dünyada 13. sırada

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,Enerji Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Çevre ve Şehircilik Bakanı

11.06.2021 20:11, 12 ay önce eklendi.
Türkiye yenilenebilir enerji noktasında Avrupa'da 7, dünyada 13. sırada

Hemşerimiz Murat Kurum Karapınar'da "Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları, Güneş Enerjisi Santrali" sahasında düzenlenen temel atma töreninde konuştular.

Üç önemli Bakanı ağırlayan Karapınar temel atma töreninden sonra Bakanlar Dönmez ve Kurum Sultan Selim Cami'nde Cuma namazı kıldılar. Namaz çıkışında vatandaşların ilgisi ile karşılaşan Bakan Kurum bütün vatandaşları dinledi onlarla sohbet etti.

Sokak Sağlıklaştırmasının yapıldığı caddeyi gezen Bakan Kurum esnafları selamladı.Vatandaşlar Meşale yakıp "Karapınar Seninle gurur duyuyor" diye slogan attılar.Daha sonra yapımı devam eden Millet bahçesini gezip yetkililerden bilgi aldı.

Misafirlere İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat ,Belediye başkanı Mehmet Yaka ve AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin tarafından Karapınar el dokuma seccadesi hediye edildi..

Türkiye'nin yenilenebilir enerji noktasında Avrupa'da 7, dünyada 13. sırada olduğunu ifade eden Kurum, "Bugün tüm dünya iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle adeta boğuşuyor. Maalesef biz de iklim krizinin olumsuz etkilerini en derinden hisseden ülkelerden biriyiz. Bakın, çok uzağa gitmemize gerek yok. Burada, Karapınar'ımızda, bizim çocukluğumuzda 30-40 metrelerden su bulunabilirdi. 250 metrelere kadar inilmesine rağmen su zor bulunuyor. Obrukların sayısı ne yazık ki 600'ü geçmiş durumda. 'Dünya'nın nazar boncuğu' Meke Gölü kurudu. Ülkemizin her yerinde, sel, heyelan, hortum, kuraklık gibi şiddeti sürekli artan afetler yaşıyoruz." diye konuştu.

Kurum, Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarının, fosil yakıt kullanımını azaltması bakımından iklim dostu yatırımlar olarak hayati önem taşıdığını söyledi.Bakanlık olarak, iklim dostu tüm enerji yatırımlarını desteklediklerini dile getiren Kurum, şunları kaydetti:"Burada 27 milyon metrekarelik bu alanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza hemen tahsis ettik. Bugün tesisimizin 267 megavat panel gücündeki 4 milyon metrekarelik FAZ-I kısmının panel kurulumu tamamlandı. İnşallah Karapınar GES tam kapasiteyle, 2022 yılının sonunda devreye alınacak. Burada 20 milyon metrekarelik, yani 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki bir alan, güneş panelleriyle donatılacak. Her yıl 1,5 milyon ton fosil yakıt kullanımı da engellenmiş olacak."Tesisin bölgeye hareketlilik getirmesini, Konya ve Karapınar'a istihdam sağlamasını temenni eden Kurum, bölgenin turizme de katkı sunabileceğini söyledi.

Proğrama Konya AK Parti milletvekilleri, Konya Valisi,Büyükşehir Belediye Başkanı , Karapınar STK temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu