İYİ Partili Yokuş: Meclise girdiğim günden beri Konya’ya su diyoruz!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, tarım kenti Konya’nın en büyük sorununun su olduğunu ifade etti.

21.06.2021 12:31, 1 yıl önce eklendi.
İYİ Partili Yokuş: Meclise girdiğim günden beri Konya’ya su diyoruz!

Milletvekili olduğu ilk günden itibaren Konya’nın su sorununu mecliste dile getirmeye başladığını söyleyen Yokuş, “Suyu Dicle -Fırat'tan getirebiliriz. Konya için yılda 3 milyar ekstra dış kaynaklardan su lazım” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Konya’da yaşanan su sorununa Dicle ve Fırat’ tan getirilen su ile çözüm bulunabileceğini söyledi.

“KONYA’DA EN ÖNEMLI SORUNUMUZ SU”

“Konya bazında en önemli sorunumuz su” diyen Milletvekili Yokuş, “Neden su? Çünkü Konya herkesin malumu bir tarım kenti. Yani şu anda ülkemizde üretilen gıda maddelerinin, neredeyse tarım ürünlerinin yüzde onu Konya’da üretiliyor. Böyle olunca Konya tarım kenti her şeyden önce. Tarıma dayalı sanayi kenti. Çünkü bizim sanayimizde ciddi manada önemli. Fakat Konya’nın çok önemli sorunu şu.... Türkiye’nin genel sorunu tarımdaki sorundan farklı değil aslında ama Konya veya İç Anadolu Bölgesi Türkiye’mizin en az yağış alan bölgesi. Şimdi biz tarım da böyle bir bölgede yaşıyoruz. Yeterli yağış almayan bölgelerde ya sulu tarımı azaltacağız ya da tamamen vazgeçeceğiz. Şimdi biz bunlardan vazgeçemiyoruz. Yani sulu tarımın en önemli şeyleri nedir? Konya da havuç, pancar, mısır vardır. Bunlarda Türkiye birincisiyiz. Konya’da sadece buğday ya da arpa üretilmiyor. Bunlarda üretiliyor. Kırsalda mesela sulamaya gerek kalmıyor. Ama düz ovalarımızda buğdayın da yılda bir iki kere sulanmaya ihtiyacı oluyor” dedi.

“ÇİFTÇİLER PERİŞAN”

Konya da bu yıl yağışların düzensiz olması nedeni ile arpa ve buğday da ciddi rekolte düşüşü yaşanacağını aktaran milletvekili Yokuş, şöyle konuştu:

“Yani özellikle de kırsaldaki kayıplarımız çok yüksek olacak. Şuanda bu kayıpların ortalama yüzde 30’ları bulabilecek endişesi içindeyiz. Gerçekten bende gittim bölgeyi gördüm. Fakat başka bir sıkıntı var. Konya’mızın en önemli üretim merkezlerinden olan Karatay, Karapınar, Ereğli’mize kadar dayanan Çumra’yıda içine alan büyük bir alanımız var. Bu alanda maalesef şöyle bir sorun yaşadık. Geçen yıl 3 Temmuz da yani bir yıl önce sayın tarım orman bakanımız burada bir açılış yaptı. Göksu nehrinden su kanalı 125 km uzunluğunda bir kanal. Fakat açılalı bir yıl oldu neredeyse, bir yıldır Konya da kanalda damla su yok. Ve Çumra, Karatay, Karapınar çiftçisi tarımcısı perişan. Şimdi üzüldüğümüz şey şu. Su getirdik diyorlar 2017’den beri diyorlar bunu ama halen bu bölgemiz suya kavuşamadı. Ve suan da bu bölgemizde ciddi manada su olmayışı nedeni ile kayıplarımız var. Geçenlerde hatırlarsınız çiftçilerimiz Konya Adana yolunu kestiler. Eylem yaptılar. Bende gittim yanlarına. Biz bu bölgeye beyşey gölünden de su veriyoruz. Dayanmıyor. “

“KOP BÖLGESINDE 650 BIN NÜFUS GÖÇ ETTI”

“Ben meclise girdiğim günden beri hemen hemen üç yıldır Konya’ya su diyorum” diyen Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “Çünkü Konya'nın temel sorunu KOP bölgesine su taşınması. Nereden taşınması dış kaynaklardan. Yani havza dışı. Bakıyoruz yani Kızılırmak bize çok yakın. Tamamını verseniz bize yetmiyor. Kaldı ki KOP bölgesi. Sadece Konya ile sınırlı değil. Fakat 2016’da bir yasal düzenleme ile KOP bünyesinde 4 vilayet vardı 8 e çıkarıldı. Devletin politikası çıkarılabilir. Bu KOP bölgesinde Yozgat'tan Kırıkkale’ye, Kırşehir’den Nevşehir'e, Aksaray’dan Karaman’a ve Konya’ya kadar tam 8 vilayet. Şimdi bu iç Anadolu’nun en önemli bölgesi. Şimdi buraya baktığınız zaman buranın tamamı tarımla uğraşan bölge. Şimdi son 19 yılda, ak parti iktidarı döneminde bu bölgeden tam 650 bin nüfus göç etmiş.  Yani bunu neye göre hesapladık. Vilayetimiz göç veriyor. Konya neden göç veriyor. Bunun temeli tarıma dayalı sanayiye hayvancılığımıza yani kırsal nüfusumuza gerekli desteği vermediğimizden. Özellikle buradan ifade ediyorum bu büyükşehir yasası var ya bizim Konya’mızın nüfus kaybında en büyük etkenlerden birisi. Büyükşehir yasası artı yükler getirmiş. Köylülere kasaba da yaşayanlara büyükşehir yasası artı yükler getirdi”

“GELİRİMİZİ 3- 4 KAT ARTIRABİLİRİZ”

Suyu Dicle -Fırat'tan getirebileceğini yineleyen Yokuş , “Dicle –Fırat’ı neden söylüyorum. Konya’nın sadece merkezinde yılda üç milyar metreküp su yeraltına çekiliyor. Konya çölleşiyor. Obruklar neden oluşur her yer çöküyor. Kuyudan her yıl çektiğimiz su miktarı 2 metre daha suyun aşağıda kalmasını sağlıyor. Yani özellikle yunak civarında 200 -250 metrede dahi su bulamıyoruz. Bunun için bizim Konya ovasına acilen Dicle Fırat'tan olur başka kaynaklardan olur çok ciddi miktarda su getirmemiz lazım. Bu su sadece Konya için yılda 3 milyar ekstra dış kaynaklardan su lazım. KOP bölgesinin topyekûn ele aldığımız zaman en az yılda 8- 10 milyar metreküpün KOP bölgesindeki vilayetlere gelmesi lazım. Bu tarım kentlerinin sulayabilmeimkânlarını gelecek olan su ile yüzde yüz artırabiliriz. Gelirimizi de üç dört kat artırabiliriz” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant