Seyyid Harun Makalat El Yazmaları Konya Ve Manisa’da Muhafaza Ediliyor

Konya ve manisa müzelerinde korunan Seyyid Harun Veli’nin makalat nüshalarını

22.06.2021 15:01, 12 ay önce eklendi.
Seyyid Harun Makalat El Yazmaları Konya Ve Manisa’da Muhafaza Ediliyor

kitaplaştırarak bir kaynak eser olmasını sağlayan Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Emin Şen, Konya yazma eserler bölge müdürü Bekir Şahin, Konya Büyükşehir belediyesi kültür dairesi çalışanı sosyolog Ali Bektaş, Seydişehir belediyesi kültür müdürü Aziz Karakuş, 700 yıl önce İran’ın Horasan kentinden Seydişehir’e gelerek yerleşim yeri kuran Seyyid Harun Veli’ye ait el yazma nüshalarının Konya ve Manisa müzelerinde büyük bir titizlikle muhafaza edilip korunduğunu ifade ettiler.

Seydişehir Belediyesinin 1 yıllık çalışmaları sonucunda yeni bir kaynak eser yaratıldığını belirten Başkan Mehmet Tutal, Seyyid Harun’un Doğum tarihinin bilinmediğini 1310- 1320 yılları arasında yaşadığının tahmin edildiğini söyledi.

Seyyid Harun’un Eğitim, kültür, edebiyat, ekonomi alanındaki çalışmalarıyla bilindiğini kaydeden Tutal, ‘’ Kaynak kitabımızın yazılmasının kaynağını oluşumunda Seyyid Harun Veli'nin vefatından 234 yıl sonra kardeşi Seyyid Bedrettin'in 9. kuşak torunu olan Abdülkerim b. Şeyh Musa tarafından 1555 yılında farsça olarak kaleme alınmış nüshalarından Türkçeye çevrildi. Başka araştırma kaynaklarıyla birlikte herkesin yararlanacağı güzel bir eser ortaya çıkardık. Büyük bir vefa örneği gösterdik. İlçemizin kurucusunun el yazma nüshaları Manisa Muradiye Kütüphanesi ve Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir. Nüshaların yazıldığı günden bugüne kadar birçok yazarımıza ışık tutmuştur. Belediye olarak en kapsamlısını ilçemize kazandırdık. Bizlere kalan bu miras nüshaları uzmanlarımız tarafından yeniden kaleme alarak halkımız için unutulmayacak bir kitap yazıldı. Kurucumuzun vefatının 700. yıl anısına yazılan bu kitabı vatandaşlarımızın belediyemize gelerek almalarını tavsiye ediyoruz.’’ dedi.

 

 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu