Mustafa Üstündağ Mezarı Başında anıldı

Eski Milli Eğitim Bakanı ve CHP Konya eski Milletvekili Mustafa Üstündağ unutulmadı.

01.07.2021 13:37, 12 ay önce eklendi.
Mustafa Üstündağ Mezarı Başında  anıldı

Üstündağ, ölümünün 38. Yıl dönümünde Üçler Mezarlığındaki kabri başında dualarla anıldı.

CHP Eski Konya Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Üstündağ, Üçler Mezarlığındaki kabri başında ölümünün 38. Yılında dualarla anıldı.Üstündağ’ın mezarı başındaki anma programına; CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, Üstündağ ailesi ve partililer katıldı.

 Anma programında konuşan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Üstündağ’ın Konya’ya ve ülkemize büyük hizmetleri olduğunu belirterek, “Eski Milli Eğitim Bakanı ve partimiz CHP Genel Sekreteri,  Konya Milletvekiligörevlerini yapan büyük devlet adamı Mustafa Üstündağ’ı ölümünün 38. Yılında özlem ve minnetle mezarı başında andık.  Üstündağ, şehrimize ve ülkemize önemli hizmetleriyle ve mücadelesiyle örnek bir insandı. Üstündağ’ların bizlere miras bıraktığı partimizi elbirliğiyle iktidara taşıyacağız. Hiçbir zamanda Mustafa Üstündağ’ı unutmayacağız, unutturmayacağız. Rahmetle anıyoruz” dedi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ise Mustafa Üstündağ’ın Türk siyasetine katkılarını anlatarak şunları dile getirdi: ” Eski Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Üstündağ’ı, Konya’da mezarı başında andık.Mustafa Üstündağ, Türk siyasetinde yaptığı hizmetleriyle mümtaz insanlardan birisiydi. Milli Eğitim Bakanlığı, milletvekilliği ve partimiz CHP’deki görevleriyle sayısız hizmetleri olmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet dilerken, mekânının cennet olmasını diliyorum. Ruhu şad olsun.”

Mustafa Üstündağ’ın oğlu Oğuz Üstündağ da babası Üstündağ’ın Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olduğunu ifade ederek, “  Hemşerileri ve Cumhuriyet Halk Partililerle birlikte babam Mustafa Üstündağ’ı ölümünün 38. yıl dönümünde rahmet ve minnetle andık. Yaşamı boyunca ülkesine köy öğretmeni, üniversite hocası ve bir siyaset adamı olarak sayısız hizmetler vermiştir.  Onun bu hizmetlerini değerli kılan en önemli unsur Köy Enstitüsü ve eğitim yaşamında öğrendiği hasletleri kendisine rehber edinmesidir.Sevgili öğretmenim, değerli Genel Sekreterim Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu mekânın cennet olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Mustafa Üstündağ için dua edilerek, ruhuna Fatiha okundu.

Mustafa Üstündağ kimdir;

1933 yılında Seydişehir Ortakaraören mahallesinde doğan Mustafa Üstündağ, İlkokulu doğduğu kasabada, Konya İvriz Öğretmen okulunda orta ve lise tahsilini yaptı. Ortakaraören’de 10 yıl öğretmenlik yapan Üstündağ, Gazi eğitim enstitüsünde Pedagoji Bölümü'nü bitirdi. ABD Wisconsin Üniversitesinde doktora yaptı. Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde öğretim görevinde bulundu.1969 yılında Cumhuriyet Halk Partisinden 14. dönem milletvekilliğini kazanıp meclise girdi.26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 ve 21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 yıllarında dönemin Ecevit Hükümetlerinde Milli eğitim bakanlığı yaptı.1980 yılına kadar Milletvekilliği yaptı. Mustafa Üstündağ 21 Ocak 1978 - 16 Ekim 1981 dönemlerinde CHP genel sekteri olarak görevlendirildi. 12 Eylül askeri darbesinden sonra da Bülent Ecevit'in genel başkanlıktan ayrılması 30 Ekim 1980 - 16 Ekim 1981 üzerine CHP genel başkan vekilliği görevini üstlendi. 30 Haziran 1983 tarihinde arabasıyla Ulukışla-Konya karayolun ‘da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Konya üçler mezarlığında toprağa verildi. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

Anahtar Kelimeler: Mustafa UstundağKonyaMezarCHP

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu