Yerli ve Milli Yeni Çeşitler ile Verimde %15, Kalitede %250 Artış Sağlandı,

Enstitü Müdürü Dr. Fatih Özdemir,açıklaması şöyle, Türkiye tohumculuğunun %30’unun yapıldığı

29.07.2021 20:57, 2 ay önce eklendi.
Yerli ve Milli Yeni Çeşitler ile Verimde %15, Kalitede %250 Artış Sağlandı,

  Konya ve Türkiye’de tohumculuk sektörünün öncü kuruluşu olan,Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesinde yer alan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün yıllarda sulu ve kuru koşullar için, özellikle kuraklığa dayanıklılık yönüyle geliştirmiş olduğu çeşitler Türkiye’nin 35 farklı yerinde demonstratif amaçlı ekilmiştir. İklim Değişikliği ve Kuraklık etkilerinin yoğun olarak görüldüğü bu yılda yeni çeşitlerin gösterdiği performans eski çeşitlere göre verim, kalite ve kuraklığa dayanıklılık yönleriyle oldukça üstünlük sağlamış ve üreticilerden tam not almıştır. KURAKLIĞA UYUM STRATEJİSİ ile geliştirilen yeni çeşitler mevcut çeşitlere göre verimde %15, kalitede ise %250 artış sağlayarak ülke ekonomisine 1 milyar dolarlık fazladan gelir sağlama potansiyelini kazandırmıştır. Türkiye’nin farklı illerinde Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri, Enstitüler ve üreticilerle birlikte yürütülen Tarla Günlerinin sonuncusu olan Konya, Çumra, İçeriçumra Tarla Günü ve Hasat Şenliği 30.07.2021 tarihinde saat 16:00’da önder çiftçimiz Şükrü ÇİL’in Konya merkeze 38 km olan arazisinde Sayın Konya Valimiz Vahdettin Özkan (Programda bir sıkıntı olmaz ise), TAGEM Genel Müdürümüz Dr. Nevzat Birişik, STK Temsilcileri, Üreticiler ve sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Enstitü tarafındangeliştirilen sulu çeşitler YAVUZ, TUĞRA (Verim potansiyeli 1000 kg/da ve üzeri, kalite değerleri yüksek) ve kurak şartlara dayanıklı TANER(Verim potansiyeli kuruda 300-900 kg/da kalite değerleri çok yüksek) Ekmeklik Buğdayüreticilerimize tanıtılacak, çeşitler tarlada incelenecek ve ardından hasat şenliği yapılacaktır.

Ayrıca, kuraklığın yaşandığı bu yılda Türkiye’de farklı yerleşim yerlerinde TANEREkmeklik Buğday ekim yapan çiftçilerin görüşleri alınarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Anahtar Kelimeler: yerlikonyatarım

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
EĞİTİMDE DEĞERLER
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KONYA NOTLARIM


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat