Karaca: Yatırıma Teşvik Mi? Yasak Mı? Geliyor?

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca iktidarın yanlış kararı yönetmelikle döviz kurlarının en yüksek seviyelerde

08.08.2021 11:39, 1 yıl önce eklendi.
Karaca: Yatırıma Teşvik Mi? Yasak Mı? Geliyor?

olduğu bugün bir yatırımcının sıfır makineyi getiremiyorsa; yerine ikinci el makineyi getirmesinin önünün kesilmeye çalışılması, yatırımlarımızın yavaşlamasına, ihracatımızın azalmasına ve istihdamın azalmasına neden olacağını söyledi.

Yerli ve milli makine imalatı teşvik edilmesi amacı ile çıkarılan yönetmeliğin ne getireceğini önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz diyen Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca,

“Küresel ekonomi için en önemli unsulardan birisi yatırım ve buna bağlı olarak istihdamın artmasıdır. Son iki yıldır ülkemizi ve dünyayı saran salgın hastalık nedeni ile küçük esnafımız zor durumlar yaşamaktadır. Fakat ülkemizde dövize bağlı olarak yaşanan parasal değer kaybı nedeni ile üreticilerimiz ve ihracatçılarımız çok yoğun bir dönemden geçmektedir. 2021 yılı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracatın %46,9 artarak, 19 milyar 773 milyon dolar seviyesine ulaşması bunun en önemli göstergesidir.  29 Haziran 2021 Salı günü Resmî Gazetede yayımlanan ve teşvik kararı olarak bilinen “Gümrük Vergisi Muafiyetinden Yararlanamayacak Makine ve Teçhizat Listesi” inde 174 makine ve teçhizat sıralanmıştır. Yerli ve milli makine imalatı teşvik edilmesi amacı ile çıkarılan bu yönetmeliğin ne getireceğini önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz. İlgili yönetmelik gereği Türkiye’de uygun üretim kapasitesi bulunan makine ve teçhizatlar, ithal edilmesi halinde, yatırım teşvik belgesine dâhil edilmekle birlikte gümrük vergisi muafiyetinden yararlandırılmayacaktır. Özellikle yenisini alamayıp ikinci el makine ithalatı ile yatırımlarını sürdürmeye çalışan sanayicimiz için çok zor bir döneme girilmiştir. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde belirtilen 174 farklı makine grubunun bir kısmının ülkemizde yerlisi üretilememektedir.  Döviz kurlarının en yüksek seviyelerde olduğu, bugün bir yatırımcının sıfır makineyi getiremiyorsa yerine ikinci el makineyi getirmesinin önünün kesilmeye çalışılması, yatırımlarımızın yavaşlamasına, ihracatımızın azalmasına ve istihdamın azalmasına neden olacaktır” dedi.

Deva, Yerli Üretimin güçlendirilmesinden Yanadır

Seyit Karaca Deva Partisinin yerli üretimin güçlendirilmesinden yana olduğuna dikkat çekerek,

 “Biz kesinlikle yerli üretimin güçlendirilmesini ve yerli makine üreticilerimizin dünya ile rekabet edebilecekleri bir yapıya kavuşturulmasını savunmaktayız. Fakat bunu bir şeyleri yasaklayarak sağlayamazsınız. Onların ar-ge ve inovasyon güçlerini ve kabiliyetlerini artırarak sağlayabilirsiniz.

Deva partisi olarak biz bu süreci yakinen takip edeceğiz bu yönetmelikte üreticinin de yerli yatırımcımızın da haklarını sonuna kadar savunmak için gerekli çalışmaları yapacağız.”

Anahtar Kelimeler: Yatırımdevakonyakaracaseyit

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant