Deva Pazar Esnafın Sorunlarını Dinledi.

Deva Partisi Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından düzenlenen ve sosyal medyada “devapazarda” etiketiyle paylaşılan

15.08.2021 12:01, 12 ay önce eklendi.
Deva  Pazar Esnafın Sorunlarını Dinledi.

etkinlik çerçevesinde, Konya İl Teşkilatı, Meram, Karatay ve Selçuklu İlçe Teşkilatları, ilimizde Cumartesi günleri kurulan semt pazarlarını ziyaret ederek esnafla ve vatandaşlarla sohbet ederek, sorunlarını dinledi.

 

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, çalışmaya çıkmadan önce İl Başkanlığında yaptığı toplantıda teşkilat mensuplarına şunları söyledi: “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Özellikle son beş-altı yıldır ekonominin çok kötü yönetilmesi sebebiyle vatandaşımızın yaşadığı zorluklar ortada. Salgın hastalık şartları nedeniyle de gittikçe ağırlaşan ekonomik şartlar, gelir dağılımındaki adaletsizliği zirveye taşımış, zengin daha zengin, fakir daha fakir hale gelmiştir. Orta direk olarak nitelendirilen gelir grubu iyice azalmış, maalesef ülkemizin gündemine ‘yoksulluk intiharları’ girmiştir. Bu kötü tabloya çözüm yolu yine siyasettir. Deva Partisi, ülke siyaseti ve ülkeyi yönetmeye en iyi alternatifler arasında yerini almıştır. Bizler de parti teşkilatları olarak halkımıza kendimizi anlatma adına her fırsatı değerlendireceğiz. Bugün de böyle bir gün. Hem pazarcı esnafımızla hem de vatandaşlarımızla buluşarak partimizi ve ilkelerimizi anlatacağız” dedi.

 

Daha sonra Karatay İlçe Başkanı Ahmet Tahralı başkanlığında İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, il yöneticilerinin de aralarında olduğu heyet Sedirler, Saraçoğlu Erler Pazarı ve Selim Sultan semt pazarlarını ziyaret ederek, Deva Partisinin tanıtımını yaptılar.

Meram İlçe Başkanı Ramazan Bilgiç ve beraberinde il yönetiminden üyelerin de bulunduğu heyet Yaylapınar semt pazarı ve Muhacir pazarını ziyaret ettiler.

Selçuklu İlçe Başkanı Selman Uçar ve beraberindeki heyetle de Akşemseddin ve Dumlupınar semt pazarlarını ziyaret ederek esnaf ve vatandaşlarla sohbet ettiler. Dumlupınar semt pazarında ilçe ve il yöneticilerine Dr. Seyit Karaca da eşlik etti.

Ziyaret sonrası ilçe başkanları ve teşkilat mensuplarıyla değerlendirme yapan İl Başkanı Dr. Seyit Karaca,  “Pazardaki ve dolaylı olarak vatandaşın mutfağındaki yangını maalesef net olarak gördük. Sebze ve meyvenin en bol olduğu mevsimi yaşadığımız bu günlerde fiyatlar gerçekten el ve cep yakıyor. Bunun yanı sıra müstahsil arkadaşlarımız üretimin zorluklarından başlayan süreçte girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınmakta, kazançları ile borçlarını bile ödeyememekten, semt pazarlarında yer bulamamaktan, odalarının ve belediyelerin sorunlarını çözme konusunda yetersiz olduklarından, birikim yapamayıp yapsalar bile genel ekonomik şartların etkisiyle hayat standartlarını yükseltme şansı bulamadıklarından yakınmaktadırlar. Ticari manada alım satım yapan esnafımız ise tarladan sofraya uzanan zincirde en az kazanan kesimin kendileri olmasına rağmen, ilk fırsatta suçlananın da kendileri olduğunu, kazandıkları ile hayatlarını idame ettirmekte zorlandıklarını ifade ettiler. Bizler DEVA Partisi olarak ekonomik anlamda yaşanan yangının da söndürülmesi adına elimizden gelen gayreti her zaman göstereceğiz ve vatandaşımızın sorunlarına çare olmaya devam edeceğiz. Tarım ülkemizin geleceğidir. DEVA iktidarında şimdiden açıkladığımız eylem planı çerçevesinde zaten gereken yapılacaktır. Çiftçilerimizin en önemli girdileri olan gübrede %50, mazotta doğrudan ÖTV’nin ödenmesi, sulama elektriğinin ucuz tarifeden verilmesi, ürün desteklerinin ekim öncesinde açıklanması ve zamanında ödemelerin yapılması, çiftçinin tarlası ve traktörünün haczedilmemesi, sulanabilir tarım arazilerinin artırılması ve kapalı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması, havza bazlı üretimin gerçekleştirilmesi, planlı ve sözleşmeli ekimin desteklenmesi gibi hususlar partimizin ilk aşamada gerçekleştireceği 56 eylemden sadece birkaçıdır.”

 

Kronikleşen sorunların bir an önce çözülmesini bekliyoruz

Pazar esnafının dile getirdiği sorunları özetleyen Karaca şunları söyledi: “Bazı pazarlarımızdaki altyapı sorunları pazarcı esnafımızı canından bezdirmiştir. Kapalı pazar sistemine geçişte yerli üreticilerimiz yeterince yer bulamamaktan şikâyetçidir. Pazar yerlerinin dağıtımında hakkaniyetli davranılmadığı, pazarcı esnafı olmadığı halde birden fazla yere sahip kişilerden sanki özel mülk kiralar gibi paralar ödeyerek yer kiralamak zorunda kaldıkları üreticilerimizin şikâyetidir. Belediyelerimizi ve ilgili meslek odasını pazarcı esnafımızın tamamının sorunlarına kulak verip çözmeye davet ediyoruz. Merkezi hükümetin de tarladan sofraya sebze ve meyvenin yolculuğunda emeği olan tüm kesimlerin kronikleşen sorunlarını bir an önce çözmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: PazarEsnafsorunkonya

Yorum yap



Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler



Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu