Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası bir Türk yurdu hâline gelmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde yabancı misyon şeflerine verdiği akşam yemeğinde

25.08.2021 21:37, 2 ay önce eklendi.
Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası bir Türk yurdu hâline gelmiştir

, “Malazgirt, milletimizin bu topraklardaki yaklaşık bin yıllık mevcudiyetinin başlangıç noktasıdır. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, sayıca kendisinden dört kat fazla Bizans ordusu karşında elde ettiği kesin zaferle, 1071’de Anadolu’nun kapılarını bir daha kapanmamak üzere milletimize açmıştır. Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası bir Türk yurdu hâline gelmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’de görevli büyükelçiler ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Konuşmasında bu anlamlı günde büyükelçilerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Davetimize icabet ederek, heyecanımıza ortak olduğunuz için her birinize, şahsım, milletim ve ülkem adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bugün burada, hem 950 yıl evvel yazılan büyük bir kahramanlık destanını anmak, hem de milletimizin barış ve dostluk mesajlarını sizlerin vasıtasıyla tüm dünyayla paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“MALAZGİRT, MİLLETİMİZİN BU TOPRAKLARDAKİ YAKLAŞIK BİN YILLIK MEVCUDİYETİNİN BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR”

Malazgirt’in, milletimizin bu topraklardaki yaklaşık bin yıllık mevcudiyetinin başlangıç noktası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, sayıca kendisinden dört kat fazla Bizans ordusu karşında elde ettiği kesin zaferle, 1071’de Anadolu’nun kapılarını bir daha kapanmamak üzere milletimize açmıştır. Malazgirt Zaferi’yle Anadolu’daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası bir Türk yurdu hâline gelmiştir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin yolculuğunu maziden atiye kurulan sağlam bir köprü olarak görüyoruz. Geçmişten aldığımız hazineyi geleceğe taşımanın mücadelesini veriyoruz. İçeride ve dışarıda adımlarımızı atarken, maziden aldığımız güç ve ilhamla politikalarımızı belirliyoruz” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN AFGANİSTAN’A BU ZOR GÜNLERİNDE YARDIM ETMESİ VE DAYANIŞMA GÖSTERMESİ ZARURİDİR”

Kritik bir dönemeçten geçen Afganistan’da bir insani duruş sergilediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Havaalanında gerekli düzenin sağlanması ve tahliye operasyonlarının devam etmesi için orada görevli askerlerimiz ve diplomatlarımız olağanüstü çaba harcıyor. Afganistan’da mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliye işlemlerini zor şartlar altında başarıyla sürdürüyoruz. Uluslararası kuruluşlar ve diğer ülke diplomatik temsilcilikleri ile vatandaşlarına yönelik tahliye çalışmalarına da destek sağlıyoruz.”

Uluslararası toplumun Afganistan’a ilişkin atacağı adımların da büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’da birinci öncelik halkın güvenliğinin tesis edilmesi için otorite boşluğunun giderilmesi ve hayatın normalleştirilmesi olmalıdır. Afganistan’da tüm toplum kesimlerini yansıtan, kapsayıcı ve kucaklayıcı bir yönetimin kurulması gerekiyor. Taliban liderlerinden gelen mesajlara, şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz. Elbette, önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban’ın sözleri değil; icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir. Belirsizliğin yanı sıra koronavirüs salgını, kuraklık ve ekonomik sorunlar, savaş yorgunu kardeş Afgan halkının yükünü daha da ağırlaştırıyor. Bugün milyonlarca Afgan temel gıda malzemelerine muhtaç durumdadır. Yönetimde kim olursa olsun, uluslararası toplumun Afganistan’a bu zor günlerinde yardım etmesi ve dayanışma göstermesi zaruridir. Türkiye olarak, kardeşliğimizin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: cUMHURBAŞKANImALAZGİRT

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat