Eğitimciler , Okulların yüz yüze eğitime ”EVET” dedi

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata;” Türk Eğitim-Sen yüz yüze eğitime başlarken

07.09.2021 12:46, 2 ay önce eklendi.
Eğitimciler , Okulların yüz yüze eğitime ”EVET” dedi

43 bin 455 eğitimci ile bir anket çalışması düzenledi. Bu anketin sonuçlarına göre katılımcıların %58’i okulların tam zamanlı açılmasını desteklerken, %31’i hibrit modelin devam etmesi (belirli günlerde belirli kademeler için açılmalı) gerektiği görüşündedir. Dolayısıyla eğitimcilerin okulların açılmasına büyük oranda destek verdiğini söyleyebiliriz.”dedi

Bu noktada; Yeni eğitim-öğretim yılında en dikkat edilecek konuların başında okullarda salgının yayılımını önlemek, tam zamanlı yüz yüze eğitimi sürdürebilmek için tedbirlerin en üst düzeyde alınması gelmektedir. diyen Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; “Okullarımıza ek bütçe tahsis edilmeli; bu bütçeyle okulların maske, temizlik malzemeleri vb. ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılanmalı, teknolojik alt yapı vb. eksiklikler giderilmeli, ek derslikler tahsis edilmelidir. Okullarda hizmetli personel eksiği ivedilikle kapatılmalıdır. Teneffüs süreleri uzatılmalı, sınıflar sıklıkla havalandırılmalı, ders süreleri 10 dakika azaltılarak, 30 dakika olarak ayarlanmalıdır. Nitekim anketimizde de katılımcıların %66,8’i ders süresinin 30 dakika olması gerektiğini ifade etti. Öğretmen açığı olan okullara ivedi şekilde atamalar gerçekleştirilmeli, tahsis edilecek bütçenin bir kısmı öğretmen atamalarına ayrılmalıdır. Öğrenci sayısı çok olan okullara daha az öğrenci sayısına sahip olan ve fiziki imkânları müsait olan okulların sınıfları tahsis edilmelidir. Zira Türk Eğitim-Sen’in anketinde katılımcılar pandemi önlemleri açısından en çok öğrenci sayılarını (%63,7) sorun olarak görmektedirler. Daha sonra sırasıyla en çok; pandemi önlemleri konusunda bilinç düzeyini (%49,5), sınıf, tuvalet, öğretmenler odası gibi yerlerde mesafenin olmayışını (%48,9) sorun olarak görmektedir.

Ayrıca her eğitim bölgesine mobil sağlık ekibi tahsis edilerek, hem okullarımızda sağlık tedbirlerinin hem de öğrencilerin covid-19 takipleri yapılmalıdır. Bu tedbirler tam zamanlı yüz yüz yüze eğitimi sürdürmesi açısından çok önemlidir.

Telafi eğitimlerinin sağlıklı yürütülmesi için 2021 yılı sonuna kadar en az 60 bin Öğretmen ataması istiyoruz.Öğretmen atamaları pandemi döneminin en büyük sorunlarındandır. Yüz yüze eğitime geçtiğimiz ve telafi eğitimlerine ihtiyaç duyduğumuz 6 Eylül tarihinden itibaren öğretmenlerin sınıflarda eksiksiz olarak yer alması, öğretmen açığı olan bir okulun kalmaması önceliğimiz olmalıdır. Bu noktada norm kadro açığının 109 bin 616 olduğu, ücretli öğretmen sayısının 69 bin 326’ya ulaştığı, atama bekleyen öğretmenlerin sayısının 500 bini aştığı ve yoğun bir telafi programına başlanacağı göz önüne alındığında 2021 yılı için 3 Eylül tarihinde yapılan 20 bin öğretmen ataması çok yetersizdir. Yeni eğitim-öğretim yılında 20 bin atama Haziran ayında emekli olan öğretmenlerin boşluğunu bile doldurmayacaktır. Hal böyle olunca 2021 yılı sona ermeden en azından ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılmalıdır. Bu noktada talebimiz en az 60 bin atamadır.

Bakanlık 50 kilometre ve 3 yıl şartı üzerinden ilçe emri hakkı vererek aileleri birleştirmelidir.Okullar yüz yüze eğitime açılırken; ilçe emri verilmediği için aynı il içinde ailesinden ayrı yaşayan öğretmenlerimizin büyük bir mağduriyet yaşadığını belirtmek istiyoruz. Aynı il içinde aralarında yüzlerce kilometre bulunan öğretmenler ailelerinden uzakta ‘gurbetçi’ hayatı yaşamaktadır. Konya ilinin coğrafi yapısı göz önüne alındığında, çoğu ilçenin yüzlerce kilometre mesafede olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır. Konya şehir merkezine 150-300 km. uzaklıktaki ilçelerde eşinden ve çocuklarından ayrı olarak görev yapmak zorunda kalan öğretmenlerimiz vardır. Öğretmenler sözüm ona aynı il içindeler ama her gün bu kadar yol gidip gelemeyeceklerine göre ailelerinden ayrı ev tutup, onlardan ayrı yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Bu da aile bütünlüğünü bozmakta, eşler arasında sorunlara yol açmaktadır. Bakınız; il emrine atanan öğretmenlerin özürlerinin bulunduğu ilçelere atanacaklarının duyurusu yapıldı. Ama yıllarca ilçe emri verilmediği için mağdur olan il içi özür grubu ne yazık ki görmezden geliniyor. Bu mağduriyete son verilmeli, Bakanlık 50 kilometre ve 3 yıl şartı üzerinden ilçe emri hakkı vererek,aynı ilde ama birbirinden yüzlerce kilometre uzaklıktaki ilçelerde görev yapmak zorunda kalan aileleri birleştirmelidir.

Öte yandan; yeni eğitim-öğretim yılında mülakat tamamen kaldırılmalı, tüm yöneticiler Yönetici Atama Yazılı Sınav sonuçlarına göre atanmalıdır.Proje okullarına yapılan keyfi atamalar son bulmalı, bu okullara atamalar MEB’in Yönetici Atama Yönetmeliğine bağlı olarak gerçekleştirilmelidir. Öğretmen atamaları sözleşmeli, ücretli olarak değil, sadece kadrolu olarak gerçekleştirilmeli; tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir.

Her Eğitim-Öğretim Yılı başında öğretmenlere verilen Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği ayrım yapılmaksızın tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir. Zira bu ödeneği 1 milyon öğretmenimize verebilen MEB, sayıları 80 bin olan diğer eğitim çalışanlarına da ödeyebilecek güçtedir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER’den talebimiz şudur: Gelin bir ilke imza atın ve Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesini sağlayın. Bu şekilde tüm eğitim çalışanlarının yeni eğitim-öğretim yılına motivasyonu yüksek başlamasını sağlayabilirsiniz.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı 6 Eylül tarihi itibariyle, alınan yoğun tedbirlerle başlamıştır. Yeni Eğitim-Öğretim Yılı başta kıymetli Öğretmenlerimiz olmak üzere, Eğitim Yöneticilerimize, tüm Eğitim Çalışanlarımıza, sevgili öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olsun inşallah. Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılarla dolu bir Eğitim-Öğretim Yılı diliyorum.

 

Anahtar Kelimeler: yüzyüzekonyaanfer ata

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu