Ruanda heyeti Aksoy’u ziyaret etti

Ruanda Üniversitesinin bilim insanları, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’u ziyaret etti.

16.09.2021 18:36, 1 ay önce eklendi.
Ruanda heyeti  Aksoy’u ziyaret etti

Yunus Emre Enstitüsünün aracılık ettiği ziyarette;öğrenci değişim programları, araştırma - geliştirme projeleri ve akademik/teknik konularda yapılabilecek işbirlikleri görüşüldü.

Ruanda ÜniversitesindenTıp ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Jean ClaudeByiringo, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Umaru Garba Valı, Dil Mükemmeliyet Merkezi Müdürü Dr. Anne Marie Kagwesage, Afrika Mükemmeliyet Merkezi ve Nesnelerin İnterneti Müdürü Dr. DamienHanyurwimfura ile Veri Bilim Merkezi Müdürü Dr. Charles Ruranga;Yunus Emre EnstitüsündenRuanda Temsilcisi Enes Karaçoban, Strateji Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürlüğünden Uzman Bünyamin Demir, Uzman Yardımcısı Seyit Arif Sayın, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’u ziyaret etti. Türkçe öğrenimini yaygınlaştırmak, Türk kültür ve sanatını yurt dışında tanıtmak amacıyla 53 ülkede 63 Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kanalıyla faaliyetlerine devam eden Yunus Emre Enstitüsünün aracılık ettiği ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrullah Eken ve Prof. Dr. İlhan Çiftci de eşlik etti.

“KONYA’YA TEKRAR GELMEK İSTİYORUZ”

Selçuk Üniversitesinin akademik ve bilimsel birikimi,personel ve öğrenci değişim programlarımüfredat geliştirme, kaynak paylaşımı, çift diploma programları, ortak araştırma projeleri gibi konuların değerlendirildiği ziyarette konuşan Heyet Başkanı ve Ruanda ÜniversitesiTıp ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Jean ClaudeByiringo, “İşbirliği yapmak amacıyla Konya’ya tekrar gelmek istiyoruz. Birbirimize önemli katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye ile Ruanda arasındaki ticari ilişkiler özellikle son dönemde artmaya başladı. Türk yatırımcılar, inşaat ve enerji alanında önemli projeler yürütüyor. Eğitim noktasında da işbirliği yaptığımız, protokol imzaladığımız kurumlar var. Türkiye ile 3 temel alanda anlaşma yaptık. Birincisi, genel bir eğitim anlaşması imzalandı.  İkincisi, YÖK ile Ruanda Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat zabtı; üçüncüsü de burs alanında imzalanan eğitim anlaşması.” dedi.

Anahtar Kelimeler: Ruandakonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu