Kırgız Sanatçı’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür

18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nin yedinci gününde, Kırgızistan devlet nişanı sahibi, Kırgız sanatçı Salamat Sadikova

29.09.2021 12:21, 8 ay önce eklendi.
Kırgız Sanatçı’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla organize edilen festivalin yedinci gününde, Kırgızistan devlet nişanı sahibi, Kırgız sanatçı Salamat Sadikova, Kırgızistan’ın milli enstrümanı komuz eşliğinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde konser verdi.

AİLESİ SAHNE ALDI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda protokol ve seyircinin katılımı ile gerçekleştirilen programa, Konya’da yaşayan Kırgızlı vatandaşlar ve Kırgız dernek yetkilileri de ilgi gösterdi. Kırgız geleneksel kıyafeti ve duru sesiyle yaklaşık iki saat sahnede kalan Sadikova’nın yanı sıra kızı ve aynı zamanda menajeri olan Kunduz Avashova ile damadı Kubanych Sataev’de sahne aldı. Kırgız yerel enstrümanı ‘Ağız Kopuzu’ ile de bir gösteri yapan Sadikova, Kırgızistan’ın gayri resmi milli marşı olarak da sayılan, sevilen eseri ‘Kyrgyz Jeri-Kırgız Toprağı’nı da seslendirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Kırgız halkının kültürünün geliştirilmesindeki tecrübesi ve Kırgız halkının özgün müziğinin tanıtımına yaptığı değerli katkılarından dolayı Kırgız devlet nişanı ile ödüllendirilen Sadikova, konser sonrası sahnede yaptığı konuşmasında, Türk dünyasının her daim yanında yer alması ve öncülük etmesinin yanı sıra Türk Cumhuriyetlerinin kültürünün yaşatılmasındaki gayretlerinden ötürü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT’ye teşekkür etti.

Programının sonunda, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Prof. Dr. Nuri Şimşekler,   Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcıları Yaşar Sarıcan ve Erdoğan Erdoğmuş, Salamat Sadikova ile kendisine eşlik eden kızı ve damadına teşekkür ederek, karşılıklı hediye takdiminde bulundular.

Mistik Müzik Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu’nun, 29 Eylül Çarşamba günü saat 20.30’da, Selçuklu Kongre Merkezi’ndeki gösterisi ile devam edecek.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu