NEÜ Öğrencilerinden Önemli Başarı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) öğrencilerinden oluşan Genes Of TheFuture (GOF) takımı,

12.10.2021 15:26, 2 hafta önce eklendi.
NEÜ Öğrencilerinden Önemli Başarı

nadir hastalıklara genetik tedavi üretmek amacıyla düzenlenenRaDiChal yarışmasında,Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı alanında hazırladıkları genetik tedavi projesi ile birincilik elde etti.

NEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji AnaBilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi AbdurrahimToprak, Fen Fakültesi BiyoteknolojiBölümü mezunu Enes Buğra Yalçınkaya ve BiyoteknolojiBölümü öğrencisi Beyza Gül Ateşli’den oluşan GOF takımı, lisans eğitiminde edindikleri bilgiler ile Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığına genetik tedavi projesi yazarak yarışmada ‘En İyi FMF Proje Ödülü’ ve altın madalya ödülüne layık görüldü.

Hastalığa sosyal farkındalık oluşturmak için çaba sarf ettiklerini söyleyen takım üyesi Abdurrahim Toprak, “Ailevi Akdeniz Ateşi, ataklar halinde karın ağrısı, ateş şikayetleri ile kendini belli eden ve akut apandisit ile karıştırılabilen otozomal resesif (çekinik) geçişli kalıtsal bir hastalıktır. Başlıca Yahudi, Arap, Türk ve Ermeni kökenlilerde görülür. En yaygın belirtileri; karın ağrısı, yüksek ateş, eklem ve bilek ağrıları, kas ağrıları ve deri döküntüleridir.FMF nadir bir hastalık olmasına rağmen ülkemizde sıkça görülmektedir. Yakın çevremizden de FMF hastalığını duyuyorduk. Bu hastalık ülkemizde sıkça görüldüğü için tedavisini bulmak üzere yola çıktık” şeklinde konuştu.

Toprak, kazandıkları ödülün kendilerini motive ettiğini ve nadir hastalıkların, özellikle FMF’nin tedavisi için daha çok çalışacaklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler: öĞRENCİkONYA

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu