MHP’li Kalaycı vergi sistemi, esnaf, çiftçi ve yerel basını gündeme getirdi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulunda

13.10.2021 17:33, 8 ay önce eklendi.
MHP’li Kalaycı vergi sistemi, esnaf, çiftçi ve yerel basını gündeme getirdi

280 sıra sayılı Kanun teklifinin görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada, vergi sistemi, yerel basınımız, esnafımız ve çiftçileri gündeme getirdi.

“Çiftçimiz daha fazla desteklenmeli”

Kanun teklifi ile çiftçiye yapılan destekleme ödemelerinin gelir vergisinden istisna edileceğini anımsatan Kalaycı, çiftçinin daha fazla desteklenmesinin önemine değindi. Kalaycı, “Doğalgaz maliyetindeki yüksek artış, gübre fiyatlarının da yükselmesine neden olmuştur. Dünyada geçen yıl mayıs ayında 263 dolar olan DAP gübresinin fiyatı bu yıl eylül ayı itibariyle 644 dolara yükselerek yüzde 144 oranında artmıştır. Aynı süreçte, 202 dolar olan üre gübresinin fiyatı da 419 dolara yükselerek yüzde 107 oranında artmıştır. Döviz kurunun da etkisiyle ülkemizdeki gübre fiyatları daha yüksek oranda artmıştır. Yüksek oranda artan girdi fiyatlarının yanısıra, bu yıl yaşanan kuraklık, su sorunu, ürünlerin pazarlanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle çiftçimizin önemli sorunları bulunmaktadır. Bu kanun teklifi ile çiftçilere yapılan destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna edilmektedir. Böylelikle çiftçimize 600 milyon liralık destek sağlanmaktadır. Daha fazla üretmeleri için çiftçimiz daha fazla desteklenmeli, mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri mutlaka sağlanmalıdır. Tarımda kullanılan elektrik için daha düşük tarife belirlenmeli ya da elektrik desteği verilmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredi borçları uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırılmalıdır” diye konuştu.

“Şartları taşıyan esnaf büyükşehir’de de olsa uygulamadan yararlanmalı”

MHP’li Kalaycı, basit usulde vergilendirilen berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu gibi halihazırda 835 bin 488 mükellefin kazançlarının gelir vergisinden müstesna tutularak yıllık gelir vergisi beyanname verme yükümlülüklerinin kaldırılacağını dile getirdi.

Basit usul şartlarını taşıdığı halde büyükşehirlerde faaliyet gösteren esnafın basit usulden yararlanamamasının hiçbir izahı olmadığının altını çizen Kalaycı, “Basit usule tabi olmak için genel ve özel şartları topluca haiz olanların, büyükşehir ya da il ayrımı yapılmaksızın basit usule tabi olmaları ve böylelikle gelir vergisi istisnasından da yararlandırılmaları gerekmektedir. Teklifte yapılan bir başka düzenleme, 4’üncü geçici vergi döneminin kaldırılmasına yöneliktir. Böylelikle başta esnafımız ve mali müşavirler olmak üzere vergi mükelleflerinin beklenti ve talepleri karşılanmaktadır. Düzenleme ile cari vergilendirme dönemi içerisindeki üç, altı ve dokuz aylık periyodlar üçer aylık dönemler itibariyle geçici vergi dönemi kabul edilmekte, son üç aylık dönem kaldırılmaktadır. Böylece yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi veren 3,1 milyon mükellef önemli bir yükten kurtulacaktır” diye konuştu.

“Yüzde 5 vergi indiriminden faydalanma imkanı artırılıyor”

Teklifte yer alan diğer bir önemli madde sayesinde vergiye uyumlu mükelleflere yüzde 5 vergi indirimi sağlayan uygulamada, mükelleflerin indirimden faydalanma imkânlarının artırılması olduğunu kaydeden Kalaycı, “Düzenlemeyle, yüzde 5 vergi indiriminden faydalanmak için aranan, hakkında tarhiyat yapılmamış olma koşulu tarhiyatların kesinleşmesine bağlanmakta, kesinleşmiş tarhiyatlardan da indirim tutar sınırının yüzde birinden az olanların dikkate alınmaması öngörülmektedir. Böylelikle mağduriyetler giderilirken, daha fazla mükellefin vergi indiriminden yararlanabilmesi ve vergiye uyumun artırılması hedeflenmektedir” ifadesini kullandı. 

“İktisadi kıymetleri ve amortismanları yeniden değerleyebilme imkânı veriliyor”

 

Anahtar Kelimeler: KalaycıKonyaankaraMHP

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu