Başkanı Ekici, Kanal Çürümeye Terk Edildi!

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, 2012 yılında yapımına başlanan 2017 yılında bitirilmesi planlanan

14.10.2021 21:18, 1 yıl önce eklendi.
Başkanı Ekici, Kanal Çürümeye Terk Edildi!

ve şu ana kadar yarım milyar lirayı geçen bir harcama yapılan Apa-Hotamış İletim Kanalı’nın defalarca çökmesi nedeniyle bir türlü bitirilemediğini ve çürümeye terk edildiğini söyledi.

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında, Mavi Tünel Projesi ile Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanan suyu Konya Ovası'na aktaracak olan Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim Kanalı projesi bölgesinde bir heyet ile incelemelerde bulunan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “Milyonluk yatırımlar adeta çürümeye terk edildi” dedi.

GÖÇÜKLER MEYDANA GELDİ

İncelemeler esnasında bir açıklama yapan Ekici; “Konya Ovası Projesi’nin önemli yatırımlarından biri olan Apa-Hotamış İletim kanalındayız. Avşar, Bozkır ve Bağbaşı barajında biriken sular Mavi Tünel’le önce 128 km’lik bu iletim kanalı ile Hotamış depolama alanında toplanacak ve oradan da Karapınar ve Çumra bölgesindeki çiftçilerimize ait tarlalarımıza verilecekti. İlk su verilmesi 2017 yılında gerçekleşti ancak kanalın birçok bölümünde göçükler meydana geldi ve su verilmesi iptal edildi. Bazı yerler onarılıp 2019 yılında ikinci kez su bırakıldı ve suyun debisi düşük olmasına rağmen yine kanalda ciddi göçükler meydana geldi.

ÇİFTÇİLERİMİZ CİDDİ SIKINTIDA

2021 yılının sonlarına gelmemize rağmen hala bu kanalda su yok. Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu görevi bıraktıktan sonra birçok yatırım durduruldu ya da yarım kalmış durumda. İşte bunlardan biri de Apa-Hotamış İletim Kanalı” dedi.

Konya’da su seviyesinin gittikçe düşmesinden dolayı obrukların oluşumunun hızlandığını da dile getiren Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’da çiftçilerin ciddi su sıkıntısı çektiklerini ve rant projesi olan Kanal İstanbul yerine Konya’ya can suyu getirecek Kanal Konya projesinin bir an önce programa alınarak Kızılırmak’ın suyunun bir an önce Konya Ovası’na getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Anahtar Kelimeler: KanalKonyagelecekpartisi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant