Kalaycı,Tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunlar yaşanmakta

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI,

10.11.2021 19:20, 7 ay önce eklendi.
Kalaycı,Tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunlar yaşanmakta

Tarım ve Orman Bakanlığı Plan ve Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada

 “salgın ve kuraklığın olumsuz etkilerini, mavi tünel, KOP ve su kuyuları”nıgündeme getirmiştir. Bilgilerinize sunarız.

Tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunlar yaşanmakta

Pandemi dönemi de göstermektedir ki insanlar için ötelenemeyen en önemli ihtiyaç gıdadır. Gıda ürünlerinin de asıl üreticisi çiftçilerimizdir. Pandemi, kuraklık, don ve sel afetleri kıskacında kalan çiftçilerimiz her şeye rağmen üretimine devam etmektedir. Tarım ürünleri girdi maliyetlerinde görülen yüksek artışlar, kuraklık başta olmak üzere olumsuz iklim koşulları ve tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunlar yaşanmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi'ne göre küresel gıda fiyatları tarihî zirve yapmıştır.

Hükûmetimiz, salgının ve kuraklığın olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirleri almaya devam edecek

Ülkemizde tarımsal üretimin devamlılığının sağlanması ve çiftçinin yüksek oranda artan maliyetinin azaltılması amacıyla bazı tedbirler uygulamaya konulmuştur.Kuraklık nedeniyle kuru şartlarda ekilen hububatta yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere zararları oranında destek sağlanması kararlaştırılmıştır.

Destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna edilmiş ve son beş yılda kesilen yaklaşık 4 milyar liralık vergi ve faizinin iade edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılmıştır.

Gübre desteği ve sertifikalı tohum kullanım desteği artırılmıştır.

Akaryakıt maliyetindeki yüksek artışa rağmen eşelmobil uygulamasıyla vergiden feragat edilerek fiyatlar aynı oranda artırılmamış, yine elektrik maliyetindeki yüksek artışlar da elektrik fiyatlarına daha az oranda yansıtılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız elektrik faturalarındaki TRT payı ve Enerji Fonu kesintilerinin kaldırılacağını açıklamıştır.

Tarımsal kredi borçları uzun vadeli yapılandırılmalı

Daha fazla üretmeleri için çiftçimiz daha fazla desteklenmeli, mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri sağlanmalıdır. Destekler zamanında ödenmeli, bu kapsamda mazot desteği ve kuraklık desteği ile desteklerden kesilen vergilerin iade ödemeleri hızla yapılmalıdır. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredi borçları uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırılmalıdır.

Kuraklık risk haritaları oluşturulmalı ve erken alarm sistemleri geliştirilmeli

Bu yıl ülkemizde bazı bölgelerde yaşanan kuraklığın etkisiyle özellikle hububatta önemli kayıplar söz konusudur. Tahıl ürünleri üretim miktarının 2021 yılında yüzde 15 oranında azalması beklenmektedir.

Suyun petrolden daha fazla önem kazandığı dünyamızda su sıkıntısı çeken ülkemiz için bir damla su bile çok önemlidir.Su yönetiminde etkinliği artıracak organizasyon yapısı geliştirilmeli, kurumlar arası entegrasyon sağlanmalı ve su kanunu acilen çıkarılmalıdır.

 Kuraklık risk haritaları oluşturulmalı ve erken alarm sistemleri geliştirilmeli, nehir havzaları itibarıyla kuraklık yönetim planları hazırlanmalıdır. Yer altı su barajları hızla yapılmalı, bulut tohumlaması yapılarak yağış miktarı artırılmalı, arıtılmış suların tarımda kullanımı sağlanmalı ve havzalar arası su transferi yapılarak su arzı artırılmalıdır.

Üretim planlaması yapılmalı

Havzalar itibarıyla optimum bitki deseni, iklim koşulları, ürünlerin su ayak izleri, ithalat, ihracat miktarları, iç tüketim, doğal kaynaklar ve üretici geliri dikkate alınarak belirlenmeli ve bu doğrultuda üretim planlaması yapılmalıdır. Organik Tarım ve İyi Tarım gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, arazi toplulaştırmasına yönelik çalışmalara ivme kazandırılmalıdır

Kuraklık riski fazla olan illerde su tüketimi az olan ürünlerin yetiştiriciliği desteklenmeli, kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştirilmelidir.

Açık sulama kanalları yerini kapalı veya yer altı borulu sistemlere bırakmalı

Su tasarrufunda önem arz eden bir diğer unsur ise sulama sistemleridir. Açık sulama kanalları yerini kapalı veya yer altı borulu sistemlere bırakmalı, sulama organizasyonlarının altyapıları iyileştirilmeli, yer altı sızdırma sulama sistemlerinin kullanımı teşvik edilmeli, basınçlı sulama sistemlerine verilen destekler sürdürülmelidir.

Dış havzalardan su getirecek yeni proje çalışmaları hızla sonuçlandırılmalı

Ülkemizin tahıl ambarı konumundaki Konya'da bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle özellikle hububat rekoltesinde yüksek kayıp söz konusudur.

Konya Ovası'nın temel sorunu sudur. Sıklıkla oluşan obruklar ve derin yarıklar alarm vermektedir. Konya'nın yüz yıllık rüyası olan KOP projesi çerçevesinde devasa yatırımlar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu yatırımların hızla tamamlanması ve mavi tünelden bir an önce ovaya su aktarılması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Mavi Tünel asrın projesi ama Konya Ovası'nın su ihtiyacını karşılamak için yeni projeler lazımdır. Dış havzalardan su getirecek yeni proje çalışmaları hızla sonuçlandırılmalıdır.

Eski kuyulara ruhsat verilmeli

 Konya Ovası'nda ruhsatsız on binlerce yer altı su kuyusu bulunmaktadır. On yıldır, yirmi yıldır, hatta daha uzun süredir kullanılan kuyularla ilgili bir şikâyet olduğunda mağdur olan çiftçilerimiz kuyu barışı yapılması suretiyle ruhsatlarının verilmesini istemektedir. Yeni kuyu açılmasına değil, eski kuyular için ruhsat verilmesini istiyorlar.

Atanmayı bekleyen ziraat, orman, inşaat ve gıda mühendisleri, veteriner hekimler ve teknikerler için ihtiyaç nispetinde kadro açılmalıdır.dedi.

Anahtar Kelimeler: tarımMHP

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu