Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerinde Pandemi Öncesi Rakamlara Ulaşıldı

2020 yılı Mart ayı içerisinde ilk Covid-19 vakasının ülkemizde görülmesi ile birlikte alınan tedbirler kapsamında

24.11.2021 11:37, 6 ay önce eklendi.
Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerinde Pandemi Öncesi Rakamlara Ulaşıldı

kısıtlı olarak hizmet sunan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde yeniden pandemi öncesi rakamlara ulaşılması vatandaşları memnun etti. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, il merkezinde hizmet veren Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile Beyhekim Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Diş muayenesi yaptırmak için hastaneye gelen vatandaşlarla sohbet ederek randevu konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarını öğrenen Prof. Dr. Koç, sağlık tesisilerinin başhekimlerinden de sunulan sağlık hizmetlerinin güncel durumu hakkında bilgi aldı.

Konya’da Temmuz ayından itibaren pandemide düşüş yaşanmaya başlandığını hatırlatan Prof. Dr. Koç, “İlimizde, pandemi rakamlarının düşüşe geçmesi ile birliktegerekli tedbirler alınarak normal hizmet sunmaya başlayan ağız ve diş sağlığı merkezlerimizden,Ekim ayında 15 bini acil olmak üzereyaklaşık 80 bin vatandaşımız diş muayenesi hizmeti almış durumdadır.Sağlık tesisilerimizde son iki ay içerisinde hem muayene rakamları hem de girişimsel işlemler (Dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, protezvb.) yaklaşık iki kat artış göstermiştir” dedi.2019 yılı Ekim ayında yaklaşık 95 bin vatandaşın kamu hastanelerinden ağız ve diş sağlığı hizmeti aldığını hatırlatarakpandemi öncesi dönemde ulaşılan rakamlara Ekim ayı sonu itibari ile yaklaşıldığının altını çizen Prof. Dr. Koç, “İlimizde, Ekim ayı içerisinde 24.830 vatandaşımıza dolgu, 8.678 vatandaşımıza kanal tedavisi, 17.452 vatandaşımızaprotez, 17.468 vatandaşımıza da diş çekim hizmeti verilmiştir” diyerek ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde normale hızla dönülmeye başlandığını vurguladı.

Kamuya ait sağlık tesislrinde ücretsiz bir şekilde diş tedavilerini yaptırabilmeleri adına MHRS oranlarında ciddi düzenlemeler yaptıklarını belirten Prof. Dr. Koç, “Salgının seyrinin yüksek olduğu dönemlerde dahi sağlık tesisilerimizde ağrısı, sızısı ve acil bir işlem yapılması gereken hastalarımıza acil diş sağlığı hizmeti verme gayreti gösterdik. Özellikle salgının pik yaptığı dönemlerde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde bir kısım mağduriyetler oluştuğunun farkındayız.  Bu mağduriyetlerinin tekrarlamaması adına bizler tüm önlemlerimizi alıyoruz, vatandaşlarımızdan da özellikle aşı konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler: Ağızdişkonyapandemi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu