Milletvekili Yokuş,Mecliste Adalet Çalışanlarının Sesi Oldu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş adalet çalışanlarının sorunlarını TBMM’de gündeme getirdi.

24.11.2021 18:52, 4 gün önce eklendi.
Milletvekili Yokuş,Mecliste Adalet Çalışanlarının Sesi Oldu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin YokuşTBMM İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşmelerinde  söz aldı.

“AK PARTİ DÖNEMİNDE SORUNLARI ÇÖZÜLEMEDİ”

Adalet Bakanlığı ve adliyelerimizde 120 bini aşkın kamu görevlisi, devlet memuru olduğunu ve 19 yıllık AKP iktidarında sorunlarının çözüşemediğini söyleyen Yokuş, “ Adliye memurları olmadan mahkemeler kurulamaz, adliye memurları olmadan mahkemelerden karar çıkamaz, yargının olmazsa olmazı olan yargıçlarla birlikte adliye çalışanlarının yüzlerce sorunu vardır ancak bugüne kadar adliye çalışanlarının ekonomik ve sosyal sorunları on dokuz yıllık AK PARTİ iktidarında maalesef, çözülememiş, daha da artırılmıştır” dedi.

“YARGI ÖDENEĞİ VERİLMELİ”

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36'ncı maddesinde düzenleme yapılarak adalet personeli için adalet hizmetleri sınıfının oluşturulması gerektiğini ifade eden Yokuş adalet çalışanlarının sorunlarına ilişkin şu çözüm önerilerini sundu:

“ Çalışanların yargılanması açısından kamudaki diğer memurlar gibi 4483 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak bu memurlarda yargılanmalıdır. Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile yüksek yargı organlarının tüm personeline hâkim ve savcılarda olduğu gibi brüt maaşlarının yüzde 10'u tutarında yargı ödeneği verilmelidir. Adliye emanet memurluğu kadrolarında çalışanların görevde yükselme sınavına girebilmelerinin önünün açılması, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi, personele koruyucu gıda ve kıyafet takviyesinin yapılması gerekmektedir. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle yazı işleri ve idari işler müdürleri için getirilen rotasyon uygulaması derhâl kaldırılmalıdır. Adalet Bakanlığı taşra teşkilatında personel müdürleri ihdas edilerek personelin özlük, nakil, izin ve bazı işlemlerinin bu müdürlüklerce yürütülmesi sağlanmalıdır. Personel tayinleriyle ilgili oluşturulan komisyonlara mutlaka ve mutlaka, sendika temsilcilerinin katılımı sağlanmalıdır. Teknik ofiste görevlendirilen personele durumlarına uygun bilgisayar işletmeni ve uzmanlık kadroları verilmelidir. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle ihdası öngörülen adalet uzmanlığı ve yeni oluşturulacak adli hizmet uzmanlığı kadrolarına, açılacak özel sınavlarla kamu personelinin alınması yani çalışan personelin alınması hususunda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır”

“4/B’Lİ ÇALIŞANLAR 4/A’YA GEÇİRİLMELİ”

“Adliyelerde çalışan personel günlük yaşantımızdaki tüm olumsuzluklara her gün tanıklık etmekte, bunların mağdur ve sanıklarıyla muhatap olmaktadır; bu da çalışanları ruh ve beden sağlığı yönünden, maalesef olumsuz etkilemektedir” diyen Yokuş şöyle devam etti:

 Bu nedenle, Adalet çalışanları için fiilî hizmet zammı getirilmesi, ayrıca, personele kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler ile psikolojik destek verilmelidir. Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardaki 4688 sayılı Kanun'a göre, sendika üyesi olamayacakların önündeki engeller kaldırılmalıdır. İcra müdürlüğü ve müdür yardımcılığı sınavına müracaat şartları arasında, yaş sınırının Adalet çalışanları için aranmaması ve adalet meslek yüksek okulu ve hukuk fakültesi mezunları dışındaki diğer öğrenim alanlarından mezun olan personele de bu sınavlara girme hakkı verilmelidir. Adalet Bakanlığı ve yargı kurumlarında çalışan 4/B'li çalışanlar mutlaka 4/A'ya geçirilmeli, adalet mutlaka sağlanmalıdır.  Personelin yer değiştirmeye ilişkin atama taleplerinin karşılanması için boş kadroların bulunduğu birimlerin ve illerin internet ortamında duyurulması sağlanmalı, ulaşım ödeneğinin tüm çalışanlara ödenmesi sağlanmalı, Adalet Bakanlığında fazla mesai yapan tüm personele ücretinin kısıtlamadan ödenmesi sağlanmalı, yargı hizmetlerinde çalışan ve bilgisayar kullanan tüm personele UYAP tazminatı ödenmelidir ve bunun gibi ekonomik ve sosyal hakları verilmelidir”

Anahtar Kelimeler: AdaletKonyaMeclisAnkara

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ #2
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
ÖĞRETMENLER GÜNÜ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu