MHP her zaman kadınların yanında

25 Kasım, 'Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle açıklama yapan MHP Meram

25.11.2021 13:54, 1 yıl önce eklendi.
MHP her zaman  kadınların yanında

İlçe Başkan Yardımcısı Ebru Ataman, “Her şart altında Türk kadınının hak ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meram İlçe Başkanlığı, 25 Kasım, 'Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Parti adına konuşan Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu MHP Meram İlçe Başkan Yardımcısı Ebru Ataman, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için yapılabilecekler konusunda bilgiler verdi.

MHP Meram İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen programa MHP Meram İlçe Başkanı Mahmut Yaman, MHP Meram İlçe Yöneticileri ve davetliler katıldı. MHP Meram İlçe Başkanı Mahmut Yaman, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu belirterek, MHP Meram olarak bu konuya dikkat çekmek amacıyla böyle bir basın açıklaması yapma gereği duyduklarını söyledi. Son dönemlerde artan şiddet olaylarının tüm toplumu yaraladığını dile getiren Başkan Yaman, bu konuda tüm bireyleri duyarlı olmaya davet etti.

TOPLUMSAL MÜCADELE ŞART

Başkan Yaman’ın ardından söz alan Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu MHP Meram İlçe Başkan Yardımcısı Ebru Ataman, Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım’ın, 'Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü' olarak kabul edildiğini bildirdi. “Bu önemli gün, kadına yönelik şiddet olgusunu dünyanın gündemine taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık oluşturmaktadır” diyen Ataman, kadına yönelik şiddete karşı çağdaş dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkin mücadele edildiğini ancak yasal düzenlemelerin tek başına bu konuda yeterli olmadığını söyledi.  Şiddetin önüne geçmek için toplumsal mücadelenin gerekli olduğuna dikkat çeken Ataman, “Toplumsal bir yara halini alan kadına şiddetin ortadan kalkması için yasal düzenlemeler yapılsa da bu düzenlemelerin kadınlara getirdiği hak ve sorumluluklar hususundaki bilinç de bu mücadele için son derece mühimdir. Dolayısıyla bugün konu ile ilgili farkındalık oluşturmak yanında sahip olduğumuz hak ve sorumluluklara dair bilgileri paylaşmak doğru olacaktır” dedi. 

KADES ÖNEMLİ BİR UYGULAMA

Şiddete uğramış ya da uğrama tehlikesi altında bulunan kadınların neler yapabileceği konusunda da bilgilendirmelerde bulunan Ataman, şöyle devam etti, “Devlet kurumlarına başvurulabilir. Bu durumlarda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, 7 gün 24 saat ulaşılabilen maddi yardım, hukuki, tıbbi ve psikolojik konularda ve eğitim, öğretim konusunda destek imkanları sunan, barınma hizmeti sunan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri, Valilikler Kaymakamlıklar, Cumhuriyet Başsavcılıkları, Aile Mahkemeleri, Polis Merkezleri Jandarma Karakolları, Baroların Adli Yardım Kurullarına başvurulabilir. Bunun yanısıra ALO 183 ‘ü arayabilir ve şiddeti durdurmak için gerekli destek ve korumaya nasıl ulaşılacağı konusunda bilgi alabilirler. Bu noktada önemli olan KADES (Kadın Acil Destek Uygulaması) uygulamasından bahsetmekte de yarar vardır. KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddete yönelik acil durumlarda yararlanılabilecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiştir. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabilmektedirler. KADES uygulaması ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açmasıyla tek tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanmaktadır.

MHP BU KONUDA HASSAS BİR PARTİDİR

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kadına yönelik şiddet konusunda oldukça hassas olduğunu ve bu konuda önemli çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Ataman, “Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin dediği gibi ‘Türk kadını milli şerefimizin abidesidir. Türk kadını milli bekamızın beşiğini sallayan güvencedir.” Bu mücadelede Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman kadınlarımızın yanındayız. Her şart altında Türk kadınının hak ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz. Son olarak unutulmamalıdır ki bizleri yetiştiren, topluma kazandıran da bir kadındır. Zübeyde Hanım, Fatma Zehra Hanım, MünireKılıçkıran, Özlem Erdem… Nice yiğitleri dünyaya getirmiş yiğit kadınlar. Sözlerime son vermeden önce hepsini saygıyla selamlarken Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i doğumunun 104.yılında bu vesileyle saygıyla anıyorum” diye konuştu.

 

 

Anahtar Kelimeler: KadınŞiddetKonyaMHP

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant