Karaca:Sağlık Çalışanları arasında iş barışı bozuluyor

DEVA Partisi İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son düzenlemelerin yasalaşması sonrasında yaşananlara

05.12.2021 18:21, 9 ay önce eklendi.
Karaca:Sağlık Çalışanları arasında iş barışı bozuluyor

ilişkin açıklamalarda bulunarak, sağlığın bir ekip çalışması olduğunun akıldan çıkarılmaması gerektiğini ve ekip çalışmalarının da huzur içerisinde yapılmasının önemine işaret etti.

 Açıklamasında Sağlık çalışanlarının hak ettiği ücretleri alamadığına değinen Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, “Merkezinde hekimlerin olduğu sağlık hizmeti bir ekip işidir. Bu ekibin yaptığı işin önemi de özellikle salgın döneminde çok iyi anlaşılmıştır. Yılın her günü 24 saat hizmet veren ekibin emeğinin ödenmesi de bir o kadar zordur. Yıllardır sağlık çalışanları hak ettikleri ücretleri de alamamaktadırlar. Son günlerde, zaten olağanüstü şartlarda hizmet veren sağlık çalışanları arasında, salgın döneminde yapılacağı söylenen ödemeler döneminden başlamak üzere son günlerde yasalaşan düzenleme ile iş barışının tehdit edildiği bir ortam oluşmuştur. Sebebi de sadece kamuda çalışan hekimlere ilişkin düzenlemeler yapılmış olduğu için hekimler arasında ortaya çıkan dengesizlik ve hoşnutsuzluk, ayrıca diğer sağlık çalışanlarının hiç dikkate alınmaması nedeniyle de hekim ve hekim dışı sağlık çalışanları arasına sokulan fitnedir.  Düzenlemenin bir yanlış tarafı da vatandaş nezdinde hekimlere ilişkin olumsuz algı oluşturmasıdır. Daha önce sabit ödeme adı ile döner sermayeden yapılan ödeme emekliliğe etki etmediği için eleştirilirken, güya bu durumu düzeltmek adına yapılan kanuni düzenleme sanki ele geçen miktarı artırmış gibi bir algı oluştururken tam tersine sadece emekliliğe olumlu yansıyan bir düzenleme halindedir. Hekimlerin ay bazında kazançlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır” dedi.

Ekonomik krizde en çok etkilenen kesimlerden biriside sağlık çalışanlarıdır

Seyit Karaca sağlık çalışanlarında ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Bir başka sosyal boyut ise çalışmanın sağlık çalışanlarının genelini dikkate almamasıdır. Ekonomik krizin en çok etkilediği sabit gelirliler arasında yer alan sağlık çalışanlarının tamamının dikkate alındığı bir düzenleme acilen yapılmalıdır. Bu durum, zaten medikal malzeme ve ilaç temini konusunda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle sıkıntılar yaşayan hastaların hizmete erişiminde yeni sıkıntılara yol açacaktır. Hekimler arasında yapılan ayrım bu düzenlemede de devam etmektedir. SGK üç sosyal güvenlik kurumunun çatısı olarak devrim şeklinde vasıflandırılmasına rağmen hekimlerin özlük haklarını ilgilendiren konularda hala eski sisteme gidilerek emekli sandığı, BAĞ-KUR ve SSK mensubu ayrımı yapılmaktadır. Emekli olduğu sosyal güvenlik kurumu ayrımı olmaksızın hekimler arasındaki farklılıklar giderilmelidir. Yasanın yanlışlarını dile getirirken sağlık çalışanlarının verdikleri görüntüler iş barışı açısından çok tehlikelidir. Temsili yakılan kuklalar ve hekimlere yönelik sözlü tacizler oldukça üzücü ve bir o kadar da tehlikelidir. Sendikalar, bozulan iş barışını zedeleyecek yaklaşımlar sergilemeden sorunun çözümüne emek sarf etmelidir. Gerek mevcut yasadan kaynaklanan sıkıntılar gerekse de ek gösterge konularında bizler de sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: SağlıkçalışanHemşire

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu